29.8 C
Skopje
20.6.2021 - 18:00

Ознака: Израел

Израел и Хамас близу до договор за прекин на огнот во...

Во текот на вечерта започнаа да стигнуваат неофицијални вести дека утре ќе се случи примирје во Газа. Во тек е состанок на израелскиот безбедносен кабинет,...

Унгарија го одби заедничкиот став на ЕУ за Израел

Германскиот печат пишува за унгарскиот премиер Виктор Орбан, дека уште еднаш одбил да го прифати заедничкиот став на ЕУ, овојпат за Израел. Но, на...

Либан ги предупреди граѓаните да не користат израелски мобилни апликации

Либанските безбедносни сили вчера ги предупредија луѓето во Либан да не ја користат мобилната апликација CallApp поради сомнителна активност поврзана со Израел, пренесува „Мидл...

Примирје меѓу Изрaел и Палестинците може да има веќе од утре

До прекин на огнот меѓу Израел и Палестинците може да дојде веќе во петок, пишува „Волт стрит журнал“. Повикувајќи се на извори вклучени во преговорите,...

Израел уништил тајни тунели во Газа

Израелската војска соопшти дека неутрализирала голем систем на тунели ископани од милитантите на Хамас во Појасот Газа. Израелските одбранбени сили тврдат дека нивните борбени авиони...

Бројот на жртви во Газа расте, дипломатските напори не даваат резултати

Нема мир на Блискиот Исток. Нови воздушни напади на Израел врз Газа, a Хамас возврати со пукање во воздушните бази. Израел тврди дека разговорот...

Повредени петмина Либанци кои протестирале на границата меѓу Либан и Израел

Петмина либански демонстранти биле повредени вчера откако израелската армија фрлила солзавец кон нив на границата меѓу Либан и Израел, пренесува либанска новинска агенција. Демонстрантите се...

Израел неутрализирал оператива на Хамас која стрелала ракети од Газа

Израелските воздухопловни сили (ИАФ) неутрализирале оперативна единица на Хамас, движењето што го контролира Појасот Газа, која од Газа стрелала ракети кон Израел, објави ИАФ...

Шефот на европската дипломатија повика на прекин на огнот меѓу Израел...

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска повика на итен прекин на насилството и прекин на огнот меѓу Израел и Палестина. - Целта е да...

Нетанјаху најави уште поостра реакција во претстојните неколку денови

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека земјата ќе го засили својот одговор на ракетните напади во претстојните неколку денови. Тој по состанокот со водачите...