23.7 C
Skopje
19.5.2019 - 17:20

Ознака: Израел

Силни експлозии одекнаа во Дамаск

Силни експлозии синоќа одекнаа во Дамаск, а сириските државни медиуми јавија дека непријателски проектили доаѓаат од правец на Израел, пренесува „Ројтерс“. Сириската воздушна одбрана лоцираше...

Израел уништил 10.000 документи и книги за палестинската историја

За време на израелските воздушни напади врз Газа во почетокот на мај, беше бомбардиран и еден од најважните културни центри во кои се чуваат...

Мадона во последен момент го потпиша договорот за настап на „Евровизија“

Марија Таушанска, наша известувачка од Тел Авив Веќе два дена поп-кралицата Мадона е забарикадирана на петтиот кат на хотел „Дан“ во Тел Авив, и никој...

Хакери ја таргетираа „Евровизија“ со лажни ракетни закани

Преносот од првото полуфинале на натпреварот за песна на „Евровизија“, кое се одржа во израелскиот главен град Тел Авив, во вторникот беше прекинат за...

Палестинците во уништениот дел на Газа одржаа протестен концерт поради „Евровизија“

Палестински музичари одржаа концерт во уништениот дел на Газа, како алтернатива на „Евросонг“, кој моменатално се одржува во Тел Авив. Палестинскиот настан се одржа на...

Израел го активираше анти-ракетниот систем во пресрет на евровизиските случувања

Израелската војска го активирала анти-ракетниот систем во пресрет на првата вечер од евровизискиот фестивал, кој ќе започне вечерва во Тел Авив, пренесува „Бизнис инсајдер“. Израелските...

Евровизискиот фестивал на кичот не може да избега од политиката

Домаќинот Израел се обидува да го искористи популарниот избор за песна на Евровозија за да се претстави како толерантна и космополитска држава која се...

САД треба да знаат дека Иран се разликува од Ирак на...

Техеран се придржуваше кон договореното во нуклеарниот договор, и покрај повлекувањето на САД, се додека Иран не го соопшти ставот дека ќе престане да...

Играта на блефови помеѓу САД и Иран би можела да доведе...

Ситуацијата со нуклеарниот договор на САД и Иран од 2015 година се развива многу брзо, откако и официјално властите во земјата на Блискиот Исток...

Нетанјаху: Израел подготвен да продолжи со нападите врз Газа, кампањата не...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети дека кампањата против палестинските милитанти во Појасот Газа ќе продолжи да ја гарантира безбедноста на Израелците кои живеат на...