Ознака: Израел

Пропалестинска група тврди дека ИДФ ја обучува американската полиција на расистички...

Пропалестинска група го обвини Израел за смртта на голем број Афроамериканци во рацете на американските полицајци, тврдејќи дека ИДФ ја обучува американската полиција на...

Нетанјаху: Имаме историска можност да го анектираме Западниот Брег во јули

Израел има историска можност да ги анектира еврејските населби на Западниот Брег и мора да ја искористи можноста во јули, изјави израелскиот премиер Бенјамин...

Нетанјаху појави на суд поради обвиненијата за корупција

Во судот во Ерусалим денеска започна судењето за корупција против Бенјамин Нетанјаху, кој е првиот израелски премиер на должност што се соочува со кривично...

Абас ќе треба да докаже дека неговата закана овој пат е...

Палестинскиот претседател Махмуд Абас најави прекин на безбедносната соработка со Израел и со САД, наведувајќи ја како причина непосредната закана од израелска анексија на...

Израел ја обвинува ЕУ дека спонзорира тероризам

Односите меѓу Израелците и ЕУ достигнаа ново дно, откако Израел ја обвини ЕУ дека спонзорира поединци и групи што тој ги смета за терористи Односите...

Три држави од Персискиот Залив побарале помош од Израел за пандемијата

Три држави на Персиски Залив побарале помош од Израел во борбата против пандемијата на коронавирус, изјави претставник на водечката болница во Израел, пренесува „Тајмс...

Шпионите на Мосад – не толку тајното оружје на Израел против...

Израелската разузнавачка агенција одигра голема улога во набавката на медицинска опрема и информации потребни за справување со пандемијата Автор: Ронан Бергман Њујорк тајмс  Кога израелскиот министер за...

Израелскиот министер за здравство има коронавирус

Многу израелски функционери се наоѓаат во самоизолација откако било потврдено дека министерот за здравство, Јаков Лицман, е позитивен на коронавирус. Министерот бил и во чести...

Масовното надгледување вклучено во борбата со прикриениот непријател

Израел во име на јавното здравје и ограничување на ширењето на коронавирусот почна со ускратување на граѓанските слободи на неговите граѓани, тврди „Форин полиси“....

Вакцината за коронавирус на која работи Израел ќе биде тестирана за...

Вакцината против коронавирусот, на која работат израелските научници, ќе биде подготвена за тестирање за неколку недели, но нема да биде достапна со месеци заради...