Ознака: изолација

Намален бројот на издадени решенија за изолација и на затворени угостителски...

Во периодот од 28 декември 2020 година до 3 јануари 2021 година, од страна на седумте инспекциските служби се спроведени вкупно 5.718 надзори и...

Додик во изолација

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, е во домашна изолација поради контакт со лице коешто е позитивно на коронавирус. Во соопштението...

СВР Битола во контрола на 1.183 лица што се во изолација

СВР Битола, која покрај Битола, ги опфаќа уште општините Прилеп, Демир Хисар, Крушево, Ресен и Макеоднски Брод викендов исконтролира 1.183 лица, кои во моментот...

Место во изолација дома организирал забава

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Н.Т.(18) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „пренесување заразна...

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на коронавирус. Борисов беше тестиран...

СЗО: Ставете ги во изолација контактите на заразените со коронавирус

Среде вториот бран на панемијата на коронавирус и наглиот пораст на бројот на заразени лица во Европа и САД, директорот на СЗО, Мајк Рајан,...

Вицепремиерот Фатмир Битиќи во изолација

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, објави дека оди во самоизолација поради контакт со позитивен на ковид-19. - Моменталните услови на живеење за сите нас...

Исцрпената Европа тешко би поднела нови карантини

Мерките за превенција на ковид-19 стануваат премногу скапи за едни за едни и прелесни за игнорирање за други Епидемиите од минатото се исполнети со примери...

Се укинуваат контролните тестови за позитивните на ковид-19

Се укинуваат контролните тестови за лица кои се позитивни на ковид-19, по десет дена асимптоматските случаи кои се позитивни на коронавирусот автоматски ќе излегуваат...

Фудбалерите во строга изолација и со низа забрани

На играчите ќе им биде дозволено да ги напуштат хотелите само со претходна согласност, но и тогаш не смеат да контактираат со никого надвор...