20.8 C
Skopje
18.9.2021 - 20:02

Ознака: изолација

Во изолација по протокол или по процена

ПРОТИВ ПАНДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 СО РАЗЛИЧНИ МЕТОДИ Сите позитивни граѓани со симптоми добиваат решенија за изолација од 20 дена, додека, пак, позитивните без симптоми треба...

Одделение од „Љубен Лапе“ во изолација поради ученик позитивен на коронавирус

Цела парлалека од осмо одделение во основното училиште „Љубен Лапе“ во скопската општина Аеродром од денеска е во изолација, поради ученик кој добил позитивен...

Девет лица наместо да седат во изолација, ја напуштиле земјава

Во периодот од 8 до 11 август полицијата, на подрачјето на Тетово и Гостивар, извршила проверки на лица на кои им било издадено решение...

Четири лица наместо да бидат во изолација ја напуштиле државата

Четири лица од гостиварско на кои им било издадено решение за изолација поради ковид-19 и требало да бидат на домашно лекување ги напуштиле своите...

Британскиот премиер оди во изолација, бил во контакт со заразен министер

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон и министерот за финансии Риши Сунак биле во контакт со лице заразено со коронавирус и ќе работат исклучиво...

Вакцинираните Англичани што биле во контакт со заразено лице не мора...

Министерот за здравство на Велика Британија, Саџид Јавид, изјави дека возрасните и децата што биле целосно вакцинирани против коронавирусот нема да мора повеќе да...

Наместо во изолација, позитивен на ковид-19 заминал во Германија

Дваесет и седумгодишен жител на Врапчиште на кого од 15 февруари со решение на Државниот санитарен и здравствен инспекторат му била определена задолжителна домашна...

Гостиварец наместо да седи во изолација го напуштил домот и направил...

Гостиварската полиција поднесе кривична пријава против 45-годишен гостиварец со иницијали Ш.А., поради сомнение за сторено кривично дело – непостапување според здравствените прописи. Како што информираат...

Речиси 14 илјади решенија за изолација биле издадени во рок од...

Државниот санитарен инспекторат издал речиси 14 илјади решенија за изолација за една недела, посочи претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Грашкоска. Таа кажа дека прекршоци регистрираат...

Штипјанка наместо во изолација најдена на скопскиот аеродром

Полицијата поднесе кривична пријава против 73-годишна штипјанка со иницијали Р.Д. поради сомнение за сторено кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Како...