6.5 C
Skopje
5.12.2019 - 17:17

Ознака: измени

Владата усвои измени на Законот за царинската тарифа

Владата на Република Македонија на последната седница го утврди новиот текст на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Царинската тарифа со кој...

Џафери: Уставните измени ќе се комплетираат до средината на јануари

Средината на јануари ќе биде рокот до кој прашањето за уставните измени во врска со договорот со Грција ќе биде затворено, најави претседателот на...

Амнестијата и правото никако да се помират

Не е одреден краен рок за носење на законот за амнестија, но со оглед дека овој закон претставува услов за обезбедување двотретинско мнозинство при...

Запазување на процедурата – козметички или суштински измени

Факт е дека Преспанскиот договор беше предмет на опсервација и силно претресен под широката лупа на јавноста. Јавниот интерес подолг период беше фокусиран на...

Дали „фактурата“ ќе биде платена авансно или по извршувањето на „услугата“

Одлуката за воздржано гласање за амандманите на осумтемина пратеници од независната пратеничка група, во оваа фаза на уставните измени, го отвора прашањето дали станува...

Нови фудбалски правила за играње со рака, измени, пенали…?

ИФАБ разгледува неколку измени, како и појаснувања на правилото за играње со рака, со прецизно одредување на положбата на раката при ударот на топката,...

Продолжува протестот против уставните измени

Пред Собранието прексиноќа се одржа протестот во организација на движењето „Бојкотирам“ уставни промени преку кој беше побарано стопирање на постапката за уставни измени, поништување...

Во законските измени за справување со кучињата ќе се вклучат и...

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските измени ќе се...

Собранието со полна пареа околу уставните измени

Во следните шеесетина дена во Собранието ќе трае процесот за измена на Уставот со четирите амандмани, кои Владата минатата недела ги достави до Собранието....

Првични реакции по пленарната седница за уставните измени

Говорот на премиерот Зоран Заев, кој од собраниската говорница ги образложи уставните измени, ама понуди и простување за настаните од 27 април, за да...