10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 3:02

Ознака: измени

Отфрлен предлогот на Борисов за уставните измени

Бугарија Бугарскиот парламент го отфрли предлогот на премиерот Бојко Борисов за измени на Уставот, кој тој го достави во август, во обид да ја ублажи...

Измени во законот за трговија поради превенција од ковид-19

На владина седница е утврден текстот на предлог-законот за трговија со цел да се обезбеди превенција и зајакнување на заштитата на здравјето на населението...

Пет измени како помош за тимовите по паузата поради пандемијата

Светската фудбалска федерација (ФИФА) предложи посебна промена во правилата, по пет замени на еден натпревар, за да им помогне на тимовите. Причината за зголемување на...

Нови термини за шетање на домашните миленичиња

Согласно новото време за ограничено движење, Владата донесе измени во однос на отстапките за граѓаните што имаат куче како домашно милениче, според што од...

Најавени предлози за измени во Законот за извршување

Министерството за правда најавува дека до крајот на неделава ќе излезе со сериозни предлози за три законски решенија од кои дел предвидуваат измени во...

Измени за дефилето на отворањето на Игрите

ИОК реши да направи измени во редоследот на селекциите при парадата на отворањето на олимписките игри. Репрезентациите на идните домаќини ќе маршираат веднаш пред...

Измени во Законот за државно градежно земјиште и Законот за данок...

На денешната седница министрите во Владата го усвоија предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за градежно земјиште кој има за цел на подобар...

Дескоска најави измени на Кривичниот законик за кривични дела поврзани со...

Министерката за правда, Рената Дескоска, се обрати на меѓународната конференција посветена на справувањето со несоодветните постапувања на полицијата содржани во пресудите на Европскиот суд...

Северна Кореја го измени уставот и ја зајакна позицијата на Ким...

Севернокорејскиот парламент ги одобри измените во уставот што дополнително ќе ја зајакнат позицијата на претседателот Ким Јонг-ун, пренесува севернокорејската агенција КЦНА. Ким беше официјално прогласен...

Градежни работи на патот Гостивар-Тетово и Петровец-Катланово

Виадукт Трејд известува дека ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар – Тетово...