17.8 C
Skopje
26.9.2021 - 23:52

Ознака: Измамници

Македонци уапсени во Хрватска – со измами украле над 26.000 евра...

Двајца македонски државјани се упасени под сомнение дека извршиле пет измами и тешка кражба, предизвикувајќи материјална штета од околу 26.000 евра, соопшти сплитската полиција. Станува...

Штурци измамници

Литературно катче Се случи еднаш во соседната гора штурците алчни почнале да бидат и од мечките мед да крадат, само за пари да вадат. Медот скапо го продавале, Демек внатре,,лек...

Најголеми финансиски измамници во Европа

Европската канцеларија за борба против измамата (ОЛАФ) има задача да истражи малверзации против буџетот на ЕУ, корупција и сериозно лошо однесување во рамките на...

Измамници ѝ зеле пари на постара жена – ја излажале дека...

Вчера во 15.30 часот во СВР Скопје, Ѓ.Б.(77) од Скопје пријавила дека во 9.00 часот телефонски ѝ се јавиле две непознати лица кои ја...

МВР: Граѓаните да внимаваат, измамници праќаат лажна електронска пошта за наводна...

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека деновиве до одредени граѓани и правни лица од страна на сторител кој лажно се претставува во...

Разоткриена турско-германска банда на измамници кои глумеле дека се полицајци

Властите во Германија и Турција утрово извршија рација во рамки на заедничката истрага за банда измамници кои се претставувале како полицајци со цел да...

Скопјанка им дала 10.000 евра на измамници

Скопјанка на возраст од 43 години во попладневните часови на 29 јануари во полиција пријавила дека била измамена за сума од 10.000 евра. Според пријавеното,...

Итала: Средствата од ЕУ да не завршуваат во џебовите на измамниците

Предизвиците и можностите за спречување измама и злоупотреби на средствата на Европската Унија се на врвот на агендата на годинашната конференција на земјите-кандидати и...

Апсењето на ФБИ ја откри еволуцијата на нигериските интернет-измами

Со години, повеќемина измамници од Нигерија и од други земји преку досетливи лаги украле милиони долари од американски бизниси и поединци, префрлајќи ги незаконски...

Притворени измамници кои со фалсификувани документи подигале кредити

Полицијата поднесе четири кривични пријави против десет лица за измама и помагање при фалсификување на документи со кои се подигале кредити. Како што соопшти МВР,...