Ознака: измама

Му земал пари лажејќи дека ќе му купи музички инструмент

Кочанчанец на возраст од 35 години во полициската станица во градот пријавил дека бил измамен од радовишанец. Според пријавата, измамникот требало да нарача музички инструмент...

Вистинското лице на кинеската „грижлива мајка“

Педесет и четиригодишна жена која се сметала за филантроп поради посвојување на 118 деца, беше осудена на 20 години затвор, пренесува Би-би-си. Судот на Ву'ан...

Инспекторка од УЈП обвинета за примање поткуп

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог  против едно лице за сторено кривично дело – Примање поткуп од член 357 став 2 од Кривичниот...

Уапсени организаторите на пирамидална измама „тешка“ 1,9 милијарди долари

Руската полиција по барање на Пекинг уапси двајца кинески државјани на аеродромот Хабаровск, кои се товарат за проневера на 1,9 милијарди долари во пирамидална...

Тетовец измамил сограѓанин за добивање на германска виза

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 30-годишно лице (Е.К.) од село Урвич, тетовско, поради измама. -Во текот на февруари минатата година во Тетово, пријавениот довел...

Во Белгија уапсени околу 30 лица за измама во врска со...

Белгиските власти соопштија дека над 30 лица се задржани во притвор во рамки на голема полициска операција, чијашто цел била да се сопре измамата...

Измама ја чинеше НАСА 700 милиони долари

Производител на метални делови лажирал резултати од тестирањата и понудиле несоодветни материјали на НАСА, предизвикувајќи штета од 700 милиони долари и две неуспешни лансирања...

Лица од Косово и Албанија измамиле тетовци и им зеле над...

СВР Тетово поднесе кривична пријава Л.С.(30) од Косово и С.С.(23) од Р.Албанија поради постоење основи на сомнение за сторени четири кривични дела „измама“. -Во мај,...

Лажни апели за донации за Богородичната црква, француската полиција отвори истрага

Отворена е истрага за организирана измама против лица кои објавија лажни апели за донации за финансирање на реконструкцијата на Богородичната црква, соопшти јавното обвинителство...

Притвор за гостиварец кој лажно ветувал работа во Германија

Основното јавно обвинителство Гостивар започна постапка против едно лице, осомничено дека со измама на гостиварци им ветувало документи за работа во Германија. На осомниченото лице...