Ознака: измама

Во Белгија уапсени околу 30 лица за измама во врска со...

Белгиските власти соопштија дека над 30 лица се задржани во притвор во рамки на голема полициска операција, чијашто цел била да се сопре измамата...

Измама ја чинеше НАСА 700 милиони долари

Производител на метални делови лажирал резултати од тестирањата и понудиле несоодветни материјали на НАСА, предизвикувајќи штета од 700 милиони долари и две неуспешни лансирања...

Лица од Косово и Албанија измамиле тетовци и им зеле над...

СВР Тетово поднесе кривична пријава Л.С.(30) од Косово и С.С.(23) од Р.Албанија поради постоење основи на сомнение за сторени четири кривични дела „измама“. -Во мај,...

Лажни апели за донации за Богородичната црква, француската полиција отвори истрага

Отворена е истрага за организирана измама против лица кои објавија лажни апели за донации за финансирање на реконструкцијата на Богородичната црква, соопшти јавното обвинителство...

Притвор за гостиварец кој лажно ветувал работа во Германија

Основното јавно обвинителство Гостивар започна постапка против едно лице, осомничено дека со измама на гостиварци им ветувало документи за работа во Германија. На осомниченото лице...

Поранешниот директор на Фолксваген обвинет за измама

Германските обвинители поднесоа обвиние против поранешниот директор на Фолксваген Мартин Винтеркорн и четири други лица за измама и други престапи поврзани со долгогодишните напори...

Никој не може да се преправа дека е Жан-Ив Ле Дриан

Министерот за надворешни работи на Франција Жан-Ив Ле Дриан, по апсењето на три лица во Израел обвинети за узурпирање на неговиот идентитет за да...

Кумановка измамена од братучед

Кумановка пријавила во полиција дека била измамена од братучед кој ѝ ветувал вработување во државна институција, соопшти денеска СВР Куманово. Четириесет и тригодишната У.С. вчера пријавила...

Два милиона Американци за една година измамени по разни основи

Два милиона возрасни лица во Америка биле жртви на разни видови измами. Вкупната вредност изнесува 750 милиони долари, соопшти американското Министерство за правда. За изминатите...

Струмичанка измамена за 26.900 евра при купување на земјиште

Во СВР Струмица, вчера Б.Д. (61) од Село Баница пријавила кривични дела „измама“ и „лажно претставување“. Според пријавеното, во 2015 година била измамена за 26.900...