1.8 C
Skopje
25.10.2021 - 3:34

Ознака: измама

Тројца скопјани купувале возила, ама не ги плаќале

Полицијата поднесе кривични пријави за измама против тројца скопјани кои купувале возила, ама не ги плаќале. Според информациите на МВР, Единицата за внатрешни работи Аеродром...

Лажен геометар од Скопје преку измама стекнал околу 50.000 евра

Полицијата сомничи 50-годишен скопјанец за кривично дело измама. Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“, казниво по Кривичниот законик, СВР Скопје –...

Лажно дело на Бенкси продадено за 335 илјади долари во хакерска...

Колекционер на дигитални уметнички дела платил 335 илјади долари за лажно дело на мистериозниот британски уметник Бенкси, но парите веднаш му биле вратени од...

Измамник од Кочани во седум наврати искористил туѓи податоци за брзи...

Кочанската полиција поднесе кривична пријава против 26-годишник со иницијали Д.Ѓ. (26) од овој град поради сомнение за сторени кривични дела злоупотреба на лични податоци...

Тетовец лажно се претставувал како лекар, измамувајќи охриѓанец за 40.000 денари

Четириесет и петгодишен тетовец лажно се претставувал како лекар и на тој начин измамил повозрасен жител од Охрид од кого добил 40.000 денари, соопшти...

Бајач измамил скопјанка – ѝ побарал накит за да го закопа...

Измамник украл накит од скопјанка. Според информациите на полицијата, 68-годишна жена од Карпош пријавила дека во нејзиниот дом дошол М.Ш. кој ја довел во заблуда,...

Тетовец измамил десетици луѓе тврдејќи дека нивни блиски загинале во сообраќајки

Тетовец измамил десетици луѓе дека нивни блиски загинале во сообраќајна несреќа и да му испратат пари за транспорт. - Р.М. се сомничи дека во јануари,...

Скопјанец обвинет за лажна продажба на станови

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвиниение против 41-годишен скопјанец поради сторено кривично дело – измама. Обвинетиот во периодот од 6 мај 2020 година до 5...

Тајванци како заробеници работеле во измамнички кол-центри во Бардовци

Полициски службеници од Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во соработка со неколку други оддели сузбија криминална група од Тајван што вршела телекомуникациски...

Вработен во шпедиција измамил скопјанец за голема сума

Полицијата поднесе кривична пријава против С.К.(47) од Скопје, вработен во шпедиција, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело измама. Тој во неколку наврати...