-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 6:42

Ознака: изложби

Активистите се против изложбите на кучиња и одгледувачниците

Здружението „Победа“ од хрватскиот град Осиек, кое е засолниште за напуштени животни, објави интересен текст на Фејсбук во врска со изложбите на кучиња, како...

Изложби во галеријата „КО-РА“

Посетителите можат да посетат едновремено повеќе изложби, кои се во тек во салоните на галеријата „КО-РА“, почитувајќи ги сите мерки на претпазливост поради пандемијата....

Откажани претстави, концерти, изложби…

Националната галерија на Македонија информира дека со оглед на случувањата поврзани со потенцијалното ширење на коронавирусот и мерките на претпазливост, кои ги препорача Министерството...

Откажано отворањето на две изложби во Чифте амам

Националната галерија информира дека со оглед на случувањата поврзани со потенцијалното ширење на коронавирусот и мерките на претпазливост кои ги препорача Министерството за здравство,...

Најдобрите изложби за 2020 година – од „Алиса во земјата на...

Од огромни експонати и современи уметници до реинтерпретирани класици преку дизајн, ова е список на најдобрите изложби за годинава Најдобрите изложби планирани за 2020 година...

Руската министерка за култура мрази изложби, балет и опери

Министерката за култура во новата руска влада, Олга Љубимова, предизвика низа негодувања во јавноста по нејзиното поставување на функцијата. Причината за тоа се нејзините стари...

Колку лајкови добивте за Да Винчи?

Порано фотографирањето на изложби беше забрането, во денешно време тоа е дури и пожелно. Па зошто тогаш постои толкав снобизам во однос на оваа...

В сабота „Бела ноќ“ на 15 локации во Скопје

Концерти, изложби, кино, театарски претстави, 3Д видео-мапинг и уште многу други културни содржини ќе бидат дел од овогодинешната јубилејна 15. „Бела ноќ“ во Скопје,...

Заживување на чаршијата со кино, концерти, изложби

„Звуците на чаршијата“ е мултимедијална и мултикултурна манифестација, која годинава се одржува по 13 пат, со идеја да потсети на заборавената традиција, да оживее...

Најпосетените изложби Европа летово

Ли Креснер, големата американска сликарка и пионерка на апстрактниот експресионизам, која досега главно беше во сенка на својот сопруг, Џексон Полок, најпосле доби внимание...