Ознака: излезеност

Висока излезеност во Македонски Брод, ниска во Пласница

Во првите четири часа од денешното гласање на предвремените парламентарни избори, забележана е висока излезеност во општина Македонски Брод и традиционално ниска излезеност во...

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната изборна комисија (ДИК). Еден милион...

Косово: До 15 часот гласале околу 30 отсто од гласачите

Во Косово до 15 часот излегле на гласање 29,24 проценти од избирачите, објави косовската Централна изборна комисија.          Најголем одѕив има во од северно Косово во...

ДИК: До 15 часот излезеноста е 30,34 отсто

До 15 часот, излезеноста на гласачите на вториот круг од Претседателските избори изнесува 30.34 отсто , информираше портпаролката на Државната изборна комисија (ДИК), Љупка...

Помал одзив во Кичево и Македонски Брод, нешто поголем во Пласница

Во вториот круг од претседателските избори, до 10 часот одзивот на граѓаните во општините Кичево и Македонски Брод е нешто помал за разлика од...

ДИК: Излезеноста до 10 часот изнесува 6,16 отсто

Одѕивот на гласачите на вториот круг од Претседателските избори до 10 часот изнесува 6,16 отсто, соопшти на првата прес-конференција на Државната изборна комисија портпаролката...

Ахмети се надева на цензус во вториот изборен круг

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети се надева на поголема излезност во вториот круг. Тој по денешниот собир на подмладокот на партијата изјави дека органите на неговата...

ДИК: Излезеноста на вчерашните избори 41.85 отсто

На вчерашните претседателски избори од запишаните 1.808.131 гласач, своето право го оствариле 755.816, односно излезеноста била 41.85 отсто, информира Државната изборна комисија. Во Заклучокот за...

Вчерашните претседателски избори со најниска излезеност досега

Вчерашниот прв круг од претседателските избори помина со досега најнизок одзив на гласачите споредено со претходните изборни циклуси за шеф на државата. Според последните податоци...

Излезеноста во фокусот на регионалните медиуми

„Претседателски избори во Македонија: Борба за победа или за цензус?“ е насловот под кој српскиот весник „Вечерње новости“ информира за претседателските избори во земјава....