27.8 C
Skopje
17.9.2021 - 17:50

Ознака: излевање

Фекалии од колекторскиот систем се излевале во Охридското Езеро

Државниот инспекторат за животна средина утврди излевање на отпадни води во Охридското Езеро. По претставка на политичката партија Левица, инспекторите извршија надзор врз функционалноста на...

Намален водостојот на Треска, но уште е над критичната граница

По интензивните врнежи од дожд претходните неколку дена, се подигна нивото на сите реки и суводолици во земјава. Една од тие реки каде нивото...

Се најавуваат нови дождови – опасност од излевање на реките, свлечишта...

Според информациите добиени од Регионалните центри за управување со кризи, засега состојбата со водотеците е стабилна, има зголемувања на водостојот, но нема значителни излевања....

Излевање на реки во Кумановско по врнежите на дожд

Крива Река и Пчиња се излеаја во неколку села поради зголемените врнежи од дожд,  информираа денеска надлежните од РЦУК Куманово и од Водостопанство „Кумановско-липковско...

Tоксична материја се излеа од цистерна во „Охис“

Од цистерна во фабриката „Охис“ се излеала високо токсична и опасна материја. Моментно во фабриката има големо присутство на полиција и противпожарно возило, а се...

Невреме во Кичево поплавени подруми и приземни простории

Во само четири дена Кичево и Кичевијата ги зафати ново невреме проследено со интензивни врнежи од дожд. Повторно проблеми се јавија во ниските зони...

Се излеа базен на висококатница за време на земјотресот во Манила

Филипини вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер, поради што се тресеа многу згради а жителите панично бараа место...