Ознака: извоз

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на законот за опојни дроги и даде можност во...

Извозот падна за 22 проценти

Државниот завод за статистика објави дека вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари - јуни 2020 година, изнесува 151.054.307...

Осомничени тројца прилепчани за незаконски извоз на огревно дрво

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против К.Б.(69) од Прилеп, поранешен раководител – директор во ЈП Национални шуми, ПШС „Црн бор“ Прилеп, Р.Л.(60) од Прилеп,...

Владата дозволи извоз на средства за дезинфекција

Владата донесе одлука со која се дозволува извоз на економските оператори и производители од Република Македонија на средства за дезинфекција. Со ова се дозволува извоз...

ЕК ја симна забраната за извоз на маски за Западен Балкан

Европската комисија соопшти дека е донесена одлука рестрикциите за извоз на заштитни маски, од 26 април да не важат повеќе за земјите од Западен...

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, залихи на...

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој кажа дека од почетокот на пандемијата на коронавирус,...

Бектеши: Времено ќе забраниме извоз на брашно

Времена забрана за извоз на брашно кон трети земји, формирање на Фонд за туризам за поддршка на туристичкото стопанство, барање до ЗАМП за стави...

Германија забрани извоз на заштитни маски

Германија го забрани извозот на медицинска заштитна опрема за да се спречи кусокот од вакви материјали и да се обезбедат навремени испораки во болниците...

Земјоделците се жалат за ниските откупни цени

Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека во изминатите три години извозот на земјоделските производи се зголемил за 1,63 отсто, а увозот за...

Путин: Зголемен е извозот на оружје

Рускиот претседател, Владимир Путин изјави дека извозот на руското оружје продолжува да се зголемува во претходната година и позицијата на Москва на светскиот пазар...