15.8 C
Skopje
28.10.2021 - 16:51

Ознака: извидници

Над 250 пресуди во Британија поради педофилија во извидничките организации

Повеќе од 250 лица во Велика Британија и Република Ирска се осудени за злосторства за сексуална злоупотреба на деца, кои ги сториле додека биле...

Децениското злоставување на извидниците во САД може да резултира со исплати...

Постигната е иницијална спогодба вредна 850 милиони долари меѓу Организацијата на американски извидници (БСА) и десетици илјади поранешни извидници кои тврдат дека биле злоставувани....

Извидниците од Прилеп и од Скопје најуспешни на Септемвриските средби во...

На 46-те Септемвриски извиднички средби што викендов се одржаа во Кичево, чиј домаќин и организатор беше локалниот извиднички одред „Мирко Милески“, учествуваа 120 извидници...

Најмалите најгласни во подигањето на еколошката свест

Во Градскиот парк во Скопје денеска, со почеток во 10.00 часот, се одржа традиционалната извидничка акција „Пролетни бакнежи, прегратки 2019“ на тема „Еко херои“. На...

Кичевските извидници прошетката ја претворија во екоакција

За да го искористат топлото време и да спроведат еднодневна прошетка во природа, извидниците на извидничкиот одред „Мирко Милески“ од Кичево неодамна организираа колективно...

Извидниците го чистеа Скопје

Под мотото „Се грижам за Скопје“ Извидничко-поречанскиот одред „Галеб“ (ИПО Галеб) денеска во Скопје спроведе акција за чистење во соработка со ЈП „Паркови и...

Сојузот на извидници доби признание „Повелба на Република Македонија“

Претседателот Ѓорге Иванов вечерва на Сојузот на извидници на Македонија му го додели признанието „Повелба на Република Македонија“, по повод 65 години од неговото...

Учесници од Скопје и од Прилеп најуспешни на 45. Извиднички средби...

Со учество на околу 150 извидници од десетина клуба од земјава, како и гости од странство, викендов се одржаа 45-те јубилејни „Септемвриски извиднички средби“...

Традиционални „Септемвриски извиднички средби“ викендов во Кичево

Во годината на јубилејот 65 години од своето формирање, извидничкиот одред „Мирко Милески“ од Кичево, викендов ги организира традиционалните „Септемвриски извиднички средби“. Овие средби годинава...

„Одлогирај се и ајде надвор!“ акција на извидниците од Аеродром

„Одлогирај се и ајде надвор!“ е мотото под кое денеска извидничкиот одред „Браќа Миладиновци“ од Општина Аеродром ги презентираше своите активности пред учениците од...