8.8 C
Skopje
28.11.2021 - 2:46

Ознака: извештај

ЕП 2020 – усовршување на уметноста на бранење, пресинг, дриблингот се...

На ЕП 2020 беа соборени рекорди, почнувајќи со бројот на голови, но ЕП 2020 е првото на кое голман е крунисан за најдобар фудбалер...

Се очекува раст на економијата од 3,7 отсто

Извештај на кредитната агенција „Стандард и Пурс“ Кредитната агенција „Стандард и Пурс“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава со стабилен изглед, велејќи дека централната банка...

Суровата реалност на климатските промени се одвива пред нашите очи

Шумските пожари што веќе седум дена ја пустошат Евија, вториот по големина остров во Грција, евакуирајќи илјадници луѓе, се директен резултат на климатските промени,...

Зибери: Повеќе од 20 отсто од затворениците се зависници од дрога

Повеќе од 20 проценти од затворениците во казнено-поправните установи во Македонија се зависници од дрога, односно 476 од вкупно 2.118 затвореници страдаат од нарушувања...

За време на пандемијата зголемена радикализација „од дистанца“

Извештај на Европол за тероризмот во ЕУ Според документот на европската полиција, пандемијата и економската криза придонеле за поларизација на општеството на европска почва, предизвикувајќи...

Квантитетот на нуклеарното оружје намален, но расте квалитетот

ЗАГРИЖУВАЧКИ ИНФОРМАЦИИ ОД ИСТРАЖУВАЊЕТО НА МЕЃУНАРОДНИОТ ИНСТИТУТ ЗА МИР (СИПРИ) ОД СТОКХОЛМ Меѓународниот институт за истражување на мирот (СИПРИ), со седиште во Стокхолм, во својот...

Корупцијата во ЕУ цвета како никогаш досега

Извештај на Глобалниот барометар за поткупливост (ГЦБ) Податоците на истражувањето на Глобалниот барометар за корупција изнесуваат загрижувачки заклучоци, кои велат дека една третина од граѓаните...

Зголемен бројот на напади врз новинарите во Македонија

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска го претстави годишниот извештај за показателите за степенот на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите во...

Каракачанов го прашува Стејт департментот каде видел македонско малцинство

Да ги прашам тие никаквеци во американскиот Стејт департмент, каде видоа тие македонско малцинство? Какви репресирани Македонци има во Бугарија?!, кажа бугарскиот вицепремиер и...

САД и уште 13 држави се сомневаат во извештајот на СЗО...

САД и десетина други земји изразија сомнежи во студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за можното потекло на коронавирусот во Кина, укажувајќи на доцнење...