16.8 C
Skopje
25.7.2021 - 4:55

Ознака: извештај

Зибери: Повеќе од 20 отсто од затворениците се зависници од дрога

Повеќе од 20 проценти од затворениците во казнено-поправните установи во Македонија се зависници од дрога, односно 476 од вкупно 2.118 затвореници страдаат од нарушувања...

За време на пандемијата зголемена радикализација „од дистанца“

Извештај на Европол за тероризмот во ЕУ Според документот на европската полиција, пандемијата и економската криза придонеле за поларизација на општеството на европска почва, предизвикувајќи...

Квантитетот на нуклеарното оружје намален, но расте квалитетот

ЗАГРИЖУВАЧКИ ИНФОРМАЦИИ ОД ИСТРАЖУВАЊЕТО НА МЕЃУНАРОДНИОТ ИНСТИТУТ ЗА МИР (СИПРИ) ОД СТОКХОЛМ Меѓународниот институт за истражување на мирот (СИПРИ), со седиште во Стокхолм, во својот...

Корупцијата во ЕУ цвета како никогаш досега

Извештај на Глобалниот барометар за поткупливост (ГЦБ) Податоците на истражувањето на Глобалниот барометар за корупција изнесуваат загрижувачки заклучоци, кои велат дека една третина од граѓаните...

Зголемен бројот на напади врз новинарите во Македонија

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска го претстави годишниот извештај за показателите за степенот на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите во...

Каракачанов го прашува Стејт департментот каде видел македонско малцинство

Да ги прашам тие никаквеци во американскиот Стејт департмент, каде видоа тие македонско малцинство? Какви репресирани Македонци има во Бугарија?!, кажа бугарскиот вицепремиер и...

САД и уште 13 држави се сомневаат во извештајот на СЗО...

САД и десетина други земји изразија сомнежи во студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за можното потекло на коронавирусот во Кина, укажувајќи на доцнење...

Вирусот бил пренесен од лилјаците на луѓето, преку друго животно?

Протекоа најнови информации за извештајот на СЗО Долго очекуваниот извештај на СЗО и Кина за потеклото на коронавирусот е готов, пишуваат светските агенции и наведуваат...

Европскиот парламент го усвои извештајот за Македонија, но не и амандманот...

Со 558 гласа „за“, 70 „против“ и 59 воздржани Европскиот парламент ја усвои резолуцијата на известувачот за Македонија, Илхан Ќучук. Извештајот ги поздравува напорите на...

СЗО го одложи објавувањето на извештајот за потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација објави дека извештајот на нејзините експерти кои истражуваа за потеклото на коронавирусот во Кина, најверојатно ќе биде објавен следната недела. Портпаролот на...