Ознака: Избор

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите...

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска...

Утврден составот на новата Актикорупциска комисија

Комисијата за прашања на изборите и именувањата на денешната седница едногласно ја утврди предлог листата за именување на претседател и членови на Државната комисија...

За наградата „Роман на годината 2018“ конкурираат 36 романи

Триесет и шест романи се пријавени на 20-тиот конкурс за наградата „Роман на годината 2018“, која ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на...

Опасни свијоци на патот до избор на нов претседател

Неколку месеци пред терминот за редовни претседателски избори, сосема очекувано, веќе се зборува за можни кандидати и за коалиции, но она што, според некои...

Првпат кај нас ќе се избира маж на годината

Оваа година првпат ќе се одржи избор на „Мажи на годината“ во Македонија. Настанот ќе се одржи на 28 ноември (средa), во „Тренд гастро-бар“,...

Воскреснува ли идејата за избор на претседател во Собранието?

Принципот на индиректен избор на претседател на државата, од страна на пратениците во Собранието, кој се промовира како нова идеја, сепак не е непознат...

Зовриен босански лонец

Прогласувањето за „персона нон грата“ на новоизбраниот хрватски член на Претседателството на БиХ нема правна основа, тоа во основа ја претставува и идната политика...

БиХ е длабоко поделено општество

Општеството во Босна и Херцеговина е длабоко поделено и ова не се однесува само на конститутивните народи, туку и на другите припадници на етнички...

„Марка“ ги прогласи најголемите фудбалски разочарувања во 2018 година

Шпанскиот весник „Марка“ направи свој избор со најголемите фудбалски разочарувања за 2018 година. Изборот на „Марка“ доаѓа по вчерашната церемонија на која ФИФА ги прогласи...