Ознака: Избор

Собранието ќе избира потпретседател

Пратениците на денешната 116. седница треба да изберат потпретседател на Собранието, по што ќе ја одржат 111. седница на чиј дневен ред е Извештајот...

Последен обид на Џонсон да ја убеди ЕУ

Британскиот премиер ќе им понуди на тројцата лидери избор или да му помогнат неделава да постигнат нов договор за брегзит или да се согласат...

Европејците имаат избор за пласман на парите, а ние?

Од Народната банка истакнуваат дека сме мала и отворена економија, изложена на шокови и одредени структурни карактеристики, кои наметнуваат потреба за одржување одредена маргина...

Заев: Правната држава е потврдена, рекордните инвестиции го докажуваат тоа

Претседателот на Владата, Зоран Заев, на продолжението на собраниската седница за избор на новите министри и заменици министри истакна дека сите извештаи за нашата...

Продолжи собраниската седница за избор на министри и заменици

Собранието денеска ја продолжи 110-тата седница за избор на нови членови на Владата – двајца министри и тројца заменици-министри. Седницата синоќа беше прекината по неколкучасовната...

Изборот на Андреевска во ЕКСА во прилог на родовата еднаквост

Изборот на Андреевска беше дополнително поздравен од членовите и како „историски“ од аспект на родовата застапеност, бидејќи ова е првпат жена да биде избрана...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите...

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска...