10.8 C
Skopje
25.10.2021 - 13:31

Ознака: Избор

Предизборни калкулации наместо избор на квалитет

Според аналитичарите и правниците, повторната примена на принципот на провлекување измени на Изборниот законик на „мала врата“ испраќа порака за несериозен однос на политичарите...

Македонски девојки успешни на избор за убавина во Дубаи

Во Дубаи, Обединети Арапски Емирати, на изборите на убавина „Литл мис и Мис планет 2021“ и „Литл мис и Мис тин галакси 2021“, што...

Во Битола 5.222 членови ќе гласаат за избор на лидер на СДСМ

Општинската организација на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија во Битола е подготвена за првите директни, непосредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ кои ќе се...

Неизвесни денови – две гласања до конечниот избор

Глигоров не учествуваше во преговорите меѓу партиите. Трпеливо чекаше што ќе се случува, но секогаш имаше вистински информации како се движат дијалозите. По изнесената...

Кенин е прогласена за тенисерка на годината

Таа е осма Американка што го освои признанието на ВТА за тенисерка на годината, приклучувајќи им се на С. Вилијамс, Навратилова, Давенпорт, Остин, Еверт,...

Единаесетмина во трка за наградата на ФИФА

Кандидати за признанието за најдобар фудбалер во 2020 година во изборот на ФИФА се Салах, Мане, Ван Дајк, Алкантара, Мбапе, Нејмар, Меси, Роналдо, Левандовски,...

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорале за парламентарно мнозинство.  - Со господинот...

Норвежанецот Сагосен со најдобар трансфер сезонава

Сагосен (24) сезонава беше избран за МВП на францускиот шампионат, а беше дел и од олстар-тимовите на СП во Германија и во Данска во...

Ландин е петтиот голман прогласен за најдобар ракометар на годината

Покрај голманот на Данска, за 2019 година ИХФ ги награди и норвешката репрезентативка Стине Браде Офтедал и тренерите, Данецот Николај Јакобсен и Французинот Емануел...