Ознака: изборна единица

Коалицијата СДСМ-Беса претендира да освои најмногу мандати во шестата изборна единица

Со чесна и одговорна понуда победничката коалиција СДСМ-Беса претендира да освои најмногу мандати во 6-та изборна единица која е генерално мерило за легитимитетот пренесен...

Заев: За изборна единица ќе се одлучува до 12 февруари

За една изборна единица може да се одлучува до 12 февруари, односно 60 дена пред изборите додека работи парламентот, изјави премиерот Зоран Заев по...

Витановски: ДИК е спремна да организира избори во една изборна единица

Државната изборна комисија е подготвена да ги спроведе изборите без оглед дали ќе бидат во една или во шест изборни единици. Доколку биде една...

Кирацовски ја одложи амандманската расправа за една изборна единица

Амандманската расправа по предложените законски решенија за една изборна едница и отворени листи не започна затоа што не биле обезбедени административни услови, односно амандманите...

Заев: Има време за промена на изборниот модел

Тврдам дека има време за промена на изборниот модел, посочи премерот Зоран Заев на пратеничко прашање во врска со можна измена и информираше дека...

Мицкоски и Ахмети не дојдоа на дебатата за една изборна единица

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети, не се присутни на собраниската дебата за една изборна единица, иако, како што рече...

Една изборна единица и отворени листи

Напуштањето на изборниот модел со шест изборни единици и воведување на моделот Македонија да биде една изборна единица со отворени листи, предлог што неодамна...

Отворени листи и една изборна единица?

Би сакале да видиме пропорционален изборен модел, воведување една изборна единица. Тоа беше дел од нашата програма пред изборите, но за овие прашања е...