Ознака: избори

Нилсен: Фејсбук покажа дека сериозно ја сфаќа безбедноста на изборите

Американската министерка за внатрешна безбедност Кирстен Нилсен го поздрави Фејсбук затоа што презеде акција за да прекине кампања со политичко влијание на платформата, што,...

Имран Кан прогласи победа на изборите во Пакистан

Поранешниот пакистански крикет играч Имран Кан прогласи победа на изборите во Пакистан и најави дека доаѓа времето на „нов Пакистан“. - Му благодарам на Господ...

Фејсбук блокираше страници со лажни вести пред изборите во Бразил

Фејсбук ја блокираше мрежата од страници преку која членовите на десничарската бразилска група Движење за слободен Бразил ширеа лажни вести. Блокирањето на страниците е една...

Трамп се премисли: Русија се мешала во изборите во САД

Американскиот претседател изјави дека погрешно се изразил кога кажа дека не гледа причина поради која Русија би се мешала во претседателските избори во САД во...

Белгија подготвува заштита од надворешно влијание пред претстојните избори

Белгиските власти се подготвуваат да ги заштитат претстојните избори од надворешно влијание, јавија локалните медиуми потсетувајќи дека за една година во земјата ќе се...

Преговорите за нова словенечка влада западнаа во ќорсокак, можни се нови...

Словенија се наоѓа пред можност за одржување предвремени парламентарни избори откако демохристијанската партија Нова Словенија (НСИ) се повлече од преговорите за формирање нова Влада. Словенечкиот...

Заев: Можна е лидерска средба, но и предвремени избори

Премиерот Зоран Заев очекува до крајот на неделава да се заокружи процесот за утврдувањето датум, прашањето и карактерот на референдумот за името. - Очекуваме до...

Обрадор најави голема промена во Мексико

Левичарскиот кандидат оствари убедлив триумф на претседателските избори во Мексико, кои беа обележени со една од најнасилните изборни кампањи досега, во која беа убиени...

Нов проширен мандат за Ердоган

Ердоган беше пред најголем изборен тест во изминатите 15 години, но обезбеди триумф што му дава нови големи претседателски ингеренции со кои ќе може...

Уапсени тројца германски неформални набљудувачи на изборите во Турција

Германското Министерство за надворешни работи денеска потврди дека тројца Германци биле уапсени во Турција вчера за време на претседателските и парламентарните избори, јави ДПА. Двајца...