Ознака: избори

Бојкот на изборите значи поддршка на власта

Прекрстувањето на државата и бришењето на македонизмот не се завршени работи доколку се мобилизираме против тоа. Само масовно учество на претседателските избори ќе го...

Изборите во Индија ќе се одвиваат во седум фази

Во Индија, почнувајќи од 11 април, ќе се одржат општи избори и тоа во седум фази, соопшти денеска Изборната комисија. Претседателот на Комисијата, Сунил Арора...

Северна Кореја гласа на изборите „без избор“

Милиони гласачи во Северна Кореја, вклучувајќи го и лидерот Ким Јонг-ун, денеска гласаат на парламентарни избори, кои светските медиуми ги опишуваат како „избори без...

Натпартиски кандидати за партиски натпревар

Со тројца силни кандидати се чини се исполнуваат претпоставките за успешни претседателски избори, барем во првиот круг, иако останува да се види како ќе...

Глигоров, Трајковски, Црвенковски, Иванов… Кој е следниот?

Шестите претседателски избори ќе се одржат на 21 април 2019 година и на нив треба да биде избран петтиот претседател на државата. Овие избори...

Нивици пресудно за изборната вага

Грчкиот премиер Ципрас веќе најави дека договорот носи нови јасни линии и нови дилеми и на гласачите треба да им се докаже дека тие...

Силјановска: Не смее политиката да биде во рацете на неколкумина

Вчера се одржа и 18-та годишна конференција на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, на која обраќање имаа претседателката на Унијата на жени Благица Ласовска...

Пендаровски: Најважно е Македонија да победи

СДСМ вчера на конгрес го потврди изборот на Стево Пендаровски за претседателски кандидат. Од 783 присутни делегати, 712 едногласно, без против и воздржани, гласаа...

Неологизмите – симболика на модерниот султанизам

ГРУЕВИЗАМ, ЗАЕВИЗАМ... И ДРУГИ „ИЗМИ“ КАКО НОВИ ТРЕНДОВИ ВО ПОЛИТИКАТА Кои се симболиката, прагматиката и значењето на идентификувањето на одредени политики и процеси во државата,...

Само Бејли му е родител 3 на ЗЗ

Крајна цел е создавање безидентитетска чипувана и зомбифицирана маса, која ќе ги загуби сите хумани карактеристики, па затворени во свет на конструиран страв и...