27.5 C
Skopje
18.6.2019 - 13:43

Ознака: избори

Ердоган ќе бара повторување на изборите во Истанбул

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави дека се залага за повторување на изборите за градоначалник во Истанбул, кои резултираа со победа на опозицискиот кандидат. Ердоган...

Пленковиќ со европски избори се спасува од крајните десничари

ХДЗ е под постојан притисок од десно и е изложена на опасноста нејзините гласови да бидат преземени од другите партии што претпочитаат националистичка политика Дали...

Подгревање етнички тензии меѓу два изборни круга

Според аналитичарите, речиси секогаш во текот на изборните процеси во Македонија се случуваат настани што подгреваат етнички и национални тензии. Велат дека е очигледно...

Кои прашања меѓусебно си ги поставија Гордана Сиљановска-Давкова и Стево Пендаровски

ЕКСКЛУЗИВНО ПРЕДИЗБОРНО СООЧУВАЊЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ КАНДИДАТИ Во пресрет на вториот круг на претседателските избори, на 5 мај, редакцијата на првиот македонски дневен весник „Нова Македонија“...

Избор на претседател – чекајќи го месијата

Ортодоксните Евреи и по илјадници години сѐ уште го чекаат месијата. Неортодоксните граѓани на Македонија, уште ден-два до изборот, го чекаат спасителот - новиот...

Воздржаност од (и)зборот

Големата воздржаност од гласање за време на првиот претседателски круг ја фрли во сенка воздржаноста од мрсна храна на православните верници за време на...

Социјалистите победија на изборите во Шпанија

Социјалистите ја задржаа власта на третите избори во Шпанија за четири години, но не успеаја да го обезбедат потребното мнозинството, па ќе мора да коалицираат....

Именуван нов избирачки одбор на избирачкото место во село Зајас

По информацијата од Државната изборна комисија (ДИК) дека на избирачкото место 0816 во село Зајас, за само 2 часа гласале зголемен голем број на...

И Европа боледува од слаб одзив

Европа веќе се навикнува на слабата заинтересираност на граѓаните за гласање на изборните циклуси. Од 23 до 26 мај годинава жителите на земјите-членки на...

Странците во кампања – меч со две сечила

Без разлика дали пораките на странските политичари се во насока на поддршка на едниот или на другиот претседателски кандидат, се поставува прашањето зошто некој...