Ознака: избори

Ланскиот вирус и годинашниве избори

Тоа никако не значи дека тука се зборува за нешто слично на „ланскиот снег“, туку за тоа дека вирусот би можел да биде многу...

Избори во Србија на 21 јуни

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави дека парламентарните и локалните избори ќе се одржат на 21 јуни. „Танјуг“ пренесува дека Вучиќ го соопштил ова по...

Мицкоски: За нас изборите не се приоритет, на лидерската ќе се...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски повтори дека за опозицијата изборите не се приоритет, па на лидеската средба што ќе се одржи месецов, фокусот би...

Николовски: Изборите треба да се одржат веднаш штом се стабилизира епидемијата

Денеска, по онлајн-координацијата со шефовите на регионалните изборни штабови на СДСМ, ви ги презентирам заклучоците до коишто дојдовме заеднички. Во име на СДСМ, во...

Османи: ДУИ во моментов не размислува за избори

Одржувањето на изборите во моментов не е дел од агендата на Демократската унија за интеграција, изјави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. - Ако ме...

Николовски: На избори ќе се оди со маски, за кампањите ќе...

На претстојните парламентарни избори задолжително ќе биде носење маска и одржување два метра безбедносна дистанца. Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски вели дека и...

Пандемијата ги засени политичките прашања на првите избори во ерата на...

Големата поддршка за начинот на справувањето со кризата на јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин може да ги зголеми шансите на неговата партија на националните избори,...

„Корона-кандидатот“ не се дистанцира од гласачите

Анджеј Дуда не го практикува социјалното дистанцирање во однос на потенцијалните гласачи, пишува „Политико“, нарекувајќи го полскиот претседател „корона-кандидат“. Тој е на турнеја низ...

Села: Изборите ќе се одржат кога ќе има услови, сега водиме...

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села по лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски посочи дека според него, најважниот дел од политиката е здравјето...

Османи: Сите се согласивме дека изборите треба да бидат одложени

Бујар Османи по лидерската средба кај Стево Пендаровски рече дека сите политички партии се согласиле да се одложат изборите закажани за 12 април. Тој...