17.7 C
Skopje
15.7.2019 - 23:59

Ознака: избори

Успех за Орбан, Ле Пен и Салвини

Институциите на Европската унија во следниот мандат ќе го водат народната партија и социјалдемократите, но ќе мора да се вклучат и либералите, кои постигнаа...

Првични резултати од изборите за Европскиот парламент

Првите резултати од изборите за Европскиот парламент во Германија покажуваат дека владејачкиот блог на канцеларката Ангела Меркел ЦДУ / ЦСУ, иако во значителен пад,...

Индискиот премиер Моди постигна историска победа на изборите

На општите избори победи Индиската народна партија (БЈП) на премиерот Нарендра Моди, рече функционерката на таа партија и министерка за надворешни работи Сушма Свараџ,...

Зеленски распиша вонредни парламентарни избори во Украина

Новиот украински претседател, Володимир Зеленски, денеска, еден ден по инаугурацијата, распиша предвремени парламентарни избори за 21 јули. Указот за распишување на изборите е објавен на...

Опозицијата бара оставка од Ципрас по европските избори

Разликата во гласовите помеѓу владејачката партија СИРИЗА и главната опозициска партија Нова демократија ќе биде голема на изборите за Европскиот парламент, кои се одржуваат...

Мадуро предложи предвремени избори за парламентот во Венецуела

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, предложи да се одржат предвремени избори за Националното собрание кое го контролира опозицијата на чело со самопрогласениот претседател Хуан...

Избори?!

Не, не плашете се, не станува збор за избори кај нас. Додека да дојде до оние редовните ќе се изнаслушаме за „метли“, ќе ни...

Австрија најавува предвремени избори во септември

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, денеска, по разговорите со австрискиот канцелар Себастијан Курц, се заложи за одржување на предвремени избори на почетокот од...

Падот на владината коалиција ја втурна Австрија во политичка неизвесност

По вчерашната одлука на австрискиот канцелар, Себастијан Курц, за предвремени избори, поради аферата со видеоснимките од вицеканцеларот и негов коалициски партнер, Хајнц Кристијан Штрахе,...

Австралијанците го бираат осмиот премиер

На парламентарните избори во Австралија, на кои гласаат над 16 милиони граѓани со право на глас, денеска се избира осмиот премиер во последните 12...