Ознака: избори

Британците ќе учествуваат на изборите за Европскиот парламент

Велика Британија ќе мора да учествува на изборите за Европскиот парламент на 23 мај, бидејќи нема доволно време британскиот парламент дотогаш да го ратификува...

Власта и опозицијата во клинч за предвремените парламентарни избори

Додека партиите на власт по изборните резултати од една страна еуфорично ја слават победата на својот кандидат Стево Пендаровски, а опозицијата во меѓувреме според...

Мирни избори со забелешки на Изборниот законик

Вториот круг на претседателските избори беше мирен и добро спроведен, но сепак и натаму загрижуваат недоследностите во законската рамка. Ова е вчерашниот заклучок на...

Политички калкулации наспроти егзактни бројки

Иако бројките по преброените гласачки ливчиња покажуваат тенденција на јасно определување на победникот, продолжува востановената стара политичка практика секоја партија на свој начин да...

Сиљановска-Давкова предупреди на поделба во државата по повеќе основи

Синоќа, со подолг говор, пред граѓаните се обрати и кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова, која истакна дека бројките говорат за пораз, но таа никогаш...

ИЗЈАВИЈА ПРИ ГЛАСАЊЕТО

Ѓорге Иванов: Очекувам идниот претседател да има помирен мандат - Како и сите граѓани, и јас очекувам изборниот ден да помине во најдобар ред. На...

Скршената стварност низ очите на едно дете

Среде сета врева и грдотија на претседателската кампања, а непосредно пред посетата на папата, добив навидум едноставна порака од една млада мајка. Беше стигната...

МВР: Гласањето се одвива мирно и без инциденти

Министерството за внатрешни работи до 12 часот нема регистрирано нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, соопшти портпаролот на МВР, Тони...

ДИК: Излезеноста до 10 часот изнесува 6,16 отсто

Одѕивот на гласачите на вториот круг од Претседателските избори до 10 часот изнесува 6,16 отсто, соопшти на првата прес-конференција на Државната изборна комисија портпаролката...

Гласањето се одвива мирно и без инциденти

Гласачките места во вториот круг од претседателските избори се отворени на време и не се забележани неправилности во досегашното спроведување на гласањето. Ова се...