3.7 C
Skopje
11.12.2019 - 21:51

Ознака: избори

Мадуро победи на претседателските избори во Венецуела

Победник на претседателските избори во Венецуела е досегашниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро. Според официјалните податоци, Мадуро добил 5,8 милиони гласови, а неговиот главен...

Мадуро фаворит на претседателските избори во Венецуела

Во Венецуела денес се одржуваат претседателски избори каде што се очекува сегашниот левичарски шеф Николас Мадуро да победи. Критичарите на овие избори веруваат дека Мадуро...

Парламентарни избори во Ирак, први по победата над ИД

Ирачаните денеска гласаат на првите парламентарни избори по победата над Исламска држава(ИД). Над 24,5 милиони гласачи се очекуваат на речиси 9.000 избирачки места кои ќе...

Ердоган: Турција не се откажа од ЕУ

Турција никогаш не се откажала од својата цел - приклучување кон Европската унија, изјави денеска турскиот претседател Реџеп тајип Ердоган по објавата на манифестот...

Ирачанецот што фрли чевел кон Буш се кандидира за пратеник

Ирачкиот новинар Мунтазар ал-Заиди, кој пред 10 години тогашниот американски претседател Џорџ Буш помладиот го гаѓаше со чевел, за ирачките медиуми изјави дека има...

Естрадни ѕвезди, пејачи, актери и кошаркари во трка за словенечкиот парламент

Повеќе словенечки спортски и естрадни ѕвезди се кандидираат за влез во новиот словенечки парламент на изборите што треба да се одржат на почетокот на...

Припадници на полицијата и армијата првпат гласаа на избори во Тунис

Полицајците и војниците денеска првпат гласаа на локалните избори во Тунис. Локалните избори во Тунис се закажани на 6 мај, но околу 40.000 припадници на...

Руски твитер-профили лобирале за британската опозиција

Од руски твитер-профили објавувани се пораки за поддршка на опозициската Лабуристичка партија во обид да се влијае врз минатогодишните парламентарни избори во Велика Британија,...

Ердоган: Мерките кои ги презема Австрија ќе се свртат против неа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска упати предупредување до Австрија, откако во петокот австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека предизборните средби, поврзани со претстојните...

САД се сомнева во способноста на Турција да организира фер избори

САД изразија сомнеж во способноста на Турција да организира фер избори во момент кога во земјата е во сила вонредна состојба. - За време на...