21 C
Skopje
23.9.2018 - 1:04

Ознака: избори

Пред избори се вработуваат службеници, а по избори директори

Вкупно 86 проценти од вработувањата во институциите пред изборите се службеници, додека 94 проценти од вработувањата по изборите се директори, покажало истражувањето „Процедурите на...

Партијата на Јанша победи на изборите во Словенија

Опозициската конзервативна Словенечка демократска партија (СДС) на поранешниот премиер Јанез Јанша победи на вчерашните предвремени парламентарни избори во Словенија, јави ДПА. Како што соопшти словенечката...

Ердоган: Изборите во Турција ќе завршат во првиот круг

Изборите во Турција несомнено ќе завршат во првиот круг, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. - Нема никаков проблем во однос на поддршката која ја...

Што се случува во Венецуела?

Пазар не постои, продавниците се празни, а СЗО објави дека просечниот Венецуелец има ослабено помеѓу 8 и 11 килограми. Таканаречената „Мадурова диета“ доведе до...

Мадуро победи на претседателските избори во Венецуела

Победник на претседателските избори во Венецуела е досегашниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро. Според официјалните податоци, Мадуро добил 5,8 милиони гласови, а неговиот главен...

Мадуро фаворит на претседателските избори во Венецуела

Во Венецуела денес се одржуваат претседателски избори каде што се очекува сегашниот левичарски шеф Николас Мадуро да победи. Критичарите на овие избори веруваат дека Мадуро...

Парламентарни избори во Ирак, први по победата над ИД

Ирачаните денеска гласаат на првите парламентарни избори по победата над Исламска држава(ИД). Над 24,5 милиони гласачи се очекуваат на речиси 9.000 избирачки места кои ќе...

Ердоган: Турција не се откажа од ЕУ

Турција никогаш не се откажала од својата цел - приклучување кон Европската унија, изјави денеска турскиот претседател Реџеп тајип Ердоган по објавата на манифестот...

Ирачанецот што фрли чевел кон Буш се кандидира за пратеник

Ирачкиот новинар Мунтазар ал-Заиди, кој пред 10 години тогашниот американски претседател Џорџ Буш помладиот го гаѓаше со чевел, за ирачките медиуми изјави дека има...

Естрадни ѕвезди, пејачи, актери и кошаркари во трка за словенечкиот парламент

Повеќе словенечки спортски и естрадни ѕвезди се кандидираат за влез во новиот словенечки парламент на изборите што треба да се одржат на почетокот на...