7.2 C
Skopje
22.11.2019 - 9:54

Ознака: избори

Харадинај: Предвремени избори не се во интерес на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека одржување на предвремени парламентарни избори оваа година не е во интерес на Косово, иако, како нагласи неговата Алијанса...

Немири, ебола и избори во ДР Конго

Со помали инциденти и доцнење на отворање на избирачките места почнаа претседателските и парламентарните избори во Демократска Република Конго, соопштија набљудувачите. Гласачите утрово протестираа пред...

Што предвидува планот Б?

Претседателските избори треба да бидат распишани во почетокот на февруари. Но поучени од неуспехот при постигнување на цензусот при последното референдумско изјаснување во политичките...

И парламентарни избори напролет

Дилемата дали заедно со претседателските избори следната година да се одржат и предвремени парламентарни избори, деновиве одново добива тежина со оглед на фактот што...

Повеќе од 10 илјади активисти уапсени во Бангладеш

Повеќе од 10,500 политички активисти во Бангладеш беа уапсени во голема акција пред изборите во недела, пренесува „Франс прес“. Бројките на уапсените излегоа во...

Каков шеф на државата сакаме?

Наспроти очекувањата на граѓаните, кои во испитувањата на јавното мислење се фокусираат на личните и на професионалните карактеристики на потенцијалните кандидати за функцијата шеф...

Опозицијата нема да учествува на следните избори

Најголемата српска опозициска коалиција, Сојузот за Србија (СЗС), најави дека нема да учествува на избори сѐ додека не се создадат услови за одржување фер...

Проблематизирани изборите за прв човек на ЗНМ

Младен Чадиковски е нов претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ). Чадиковски, кој е главен и одговорен уредник на телевизијата 24, е избран...

Српската опозиција ќе учествува на избори само со слободни медиуми

Претседавачот на опозицискиот блок Сојуз за Србија, Небојша Зеленовиќ денеска изјави дека српската обединета опозиција нема да прифати нови избори без коренити промени на...

Француски „жолти елеци“ и северномакедонски лелеци

Така ни е полесно. Не сакаме да имаме одговорност, да преземеме иницијатива. Мрзливи сме, себични и саможиви. И секако, секогаш друг ни е виновен,...