8.5 C
Skopje
12.12.2019 - 16:19

Ознака: избори

Парламентарни избори во Белорусија, Лукашенко цврсто ја држи власта

Во Белорусија денеска се одржуваат парламентарни избори, на кои 516 кандидати се борат за 110 места во долниот дом на парламентот. Изборите ќе бидат внимателно...

Моралес не може да учествува на идните претседателски избори во Боливија

Привремената претседателка на Боливија, Жанин Анес изјави дека поранешниот претседател на земјата Ево Моралес не може да се кандидира на кои било следни избори,...

Заминувањето на последниот лидер од „розовата плима“ ја разбранува Латинска Америка

Оставката на боливискиот претседател Ево Моралес, последниот од лидерите од „розовата плима“ која ја зафати Латинска Америка пред две децении, вчера ги поларизираше владите...

Поларната мечка, „Војна на ѕвездите“ и шпанското село што гласаше за...

Изборите во Шпанија се одвиваа главно без инциденти, а исто така имаше и неколку интересни случки за време на гласањето. Еден службеник од Сорија...

Вистинскиот победник на шпанските избори вирее во хаосот

Победата на партијата на Педро Санчез на изборите во Шпанија е засенета од брзиот подем на младата крајно десничарската партија Вокс, како и од...

Партијата на Санчез победи во Шпанија, но без мнозинство за формирање...

Резултатите од речиси 99 отсто преброени гласови на вонредните парламентарни избори во Шпанија, покажуваат победа за социјалистите, соопшти шпанското Министерство за внатрешни работи. Врз основа...

Објавени конечните резултати од изборите во Косово, Курти е победник

Централната изборна комисија на Косово ги објави конечните резултати од предвремените парламентарни избори што се одржаа пред еден месец. Според конечните резултати, Албин Курти,...

Дали однапред е загрозена веродостојноста на изборите?

Одложувањето на пописот предизвика низа бурни реакции. Можеби со право, бидејќи во секоја функционална држава токму оваа статистичка операција е една од најважните референтни...

Премиерското искуство го одврати Туск од претседателската трка

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, синоќа објави дека нема да се кандидира на претседателските избори во Полска, поради неговото тешко искуство како премиер...

Во ерата на демократски ќор-сокак изборите не даваат резултати

Фајненшел тајмс Во целиот свет радикализацијата го отежнува градењето коалиции и консензус Автор: Гидеон Рахман Шпанија на 10 ноември по четврти пат ќе одржи избори во последниве...