Ознака: избори

Сандерс: На овие избори ќе се избира меѓу демократијата и Трамп

Американскиот сенатор Берни Сандерс, поранешен кандидат за претседател од Демократската партија, денеска во Вашингтон изјави дека на претстојните избори ќе се одлучува меѓу Доналд...

Ги изгубил изборите, а бил единствен кандидат

Иако единствен кандидат за градоначалник во малата општина Лезина- гратче од 6.000 жители, член на партијата „Лига“, Примијано ди Мауро, сепак изгубил на изборите. За...

Навални како тест за локалните избори

Руските гласачи излегоа да го дадат својот глас за да изберат локални гувернери и регионални парламенти во 25 од 85-те региони на Русија, што...

Од бесата на Дритан Абазовиќ зависи соборувањето на Ѓукановиќ

Од дадениот збор на лидерот на граѓанското движење УРА и коалицијата „Црно на бело“ Дритан Абазовиќ, зависи формирањето на новата владина коалиција во Црна...

Ѓукановиќ конечно се соочи со некој помоќен од него – со...

Мило Ѓукановиќ конечно се соочи со некој што е помоќен од него во Црна Гора - со Господ, пишува „Политико“. Претседателот на малата балканска...

Судири меѓу приврзаниците на Ѓукановиќ и опозицијата во Подгорица

Неколку лица се повредени синоќа во Подгорица во судир помеѓу приврзаниците на Демократската партија на социјалистите и на опозициската коалиција синоќа, пренесуваат медиумите. Како што...

Ѓукановиќ не се откажува од борбата за мнозинство

Избори во Црна Гора Околу полноќ, четири часа по затворањето на избирачките места, лидерот на ДПС во Црна Гора, Мило Ѓукановиќ им се обрати на...

Опозицијата во Црна Гора слави победа – му порачаа на Ѓукановиќ...

Лидерот на коалицијата „ За иднината на Црна Гора“, Здравко Кривокапиќ изјави дека режимот паднал, а ширум Црна Гора граѓаните прославуваат. Во Беране во центарот...

Првични проекции од изборите во Црна Гора: Власта има 40, а...

Центарот за мониторинг и истражување ги објави првите проекции на резултатите од парламентарните избори во Црна Гора. Врз основа на 82 отсто од обработените...

Избори во Црна Гора: До 16 часот гласале 65,1 отсто од...

На парламентарните избори во Црна Гора, до 16 часот на избирачките места гласале 65,1 отсто од гласачите, објави Центарот за демократска транзиција. Според невладината организација,...