Ознака: избори

Борисов не е за отпишување ниту кога е соочен со навидум...

Нема да успеете сами... ајде да се обединиме, кажа бугарскиот премиер Бојко Борисов, недолго по затворањето на гласачките места на неодамнешните парламентарни избори. Анкетите...

Радев ќе го свика парламентот во уставниот рок, Борисов му нуди...

Бугарскиот претседател Румен Радев ќе го свика новото Национално собрание во рокот утврден во уставот, откако Централната изборна комисија ќе ги објави имињата на...

Оние што ја блокираа Македонија не извлекоа корист од нивниот националистички...

Политичките сили во Бугарија кои се залагаа за блокадата на Македонија во евроинтеграциите не извлекоа корист од нивниот евтин потег, судејќи според резултатите на...

Борисов очекува победа на најскапите избори

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на вчерашните парламентарни избори гласаше во Банки, во близината на Софија, без присуство на новинари. Бугарскиот премиер коментираше на социјалните...

Борисов се соочува со борба за политички опстанок

Бугарскиот премиер Бојко Борисов се соочува со најголемата битка во неговата политичка кариера по слабиот резултат на вчерашните парламентарни избори, кој не обезбедува отворен...

Борисов повика на формирање на експертска влада

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на чело на централно-десничарска партија ГЕРБ, според првичните иннформации е победник на вчерашните парламентарни избори. Од обработени 42.47 проценти од...

ГЕРБ на Борисов победи, се очекуваат тешки преговори за формирање на...

Прелиминарни резултати од бугарските парламентарни избори Партијата на бугарскиот премиер Бојко Борисов ГЕРБ освоила 25,7 проценти од гласовите, опозицискиот БСП 17,6 отсто, а партијата на...

Предвидувањата сигнализираат дека партијата на Борисов ќе остане на власт

Денес граѓаните на Бугарија излегуваат на парламентарни избори, кои се одржуваат во сенка на пандемијата на коронавирусот, но и на неколкумесечни масовни протести поради...

Борисов се одржа на власт маневрирајќи низ пандемијата и протестите

Кога Бугарите излегоа на улиците летоска, барајќи оставка на премиерот Бојко Борисов, аналитичарите сметаа дека неговото време помина по речиси една деценија на функцијата....

Почна кампањата за парламентарните избори

Aлбанија Во Албанија официјално почнува изборната кампања за парламентарните избори што ќе се одржат на 25 април. Двете најголеми политички сили, владејачката Социјалистичка партија и...