7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 7:37

Ознака: изборите

Десничарскиот претседател Дуда со победа на изборите во Полска

Актуелниот кандидат на Полска, Анджеј Дуда, победи на претседателските избори, покажуваат резултатите од 99,97 отсто од избирачките места. Оваа победа, како што наведува агенцијата...

Изборите во САД може да ја одредат иднината на Асад

Пристапот на Вашингтон кон Сирија нема да се промени, без разлика кој ќе биде потстанар во Белата куќа, но различните пристапи кон Иран би...

Цената на изборите и на животот

За политиката се вели дека е умешност на можното. Тоа значи да се предвидат и изменаџираат сите можни ситуации во интерес на граѓаните и...

Лидерите и короната ќе решаваат за изборите

Во пресрет на денешната лидерска средба, на која една од клучните точки треба да биде одредувањето термин за одржување на изборите, „Нова Македонија“ анализира...

Изборите се одложуваат, прогласување вонредна или кризна состојба

Лидерите на политичките парти на вчерашната средба кај претседателот Стево Пендаровски се согласија дека парламентарните избори закажани за 12 април треба да бидат одложени....

Полициски „попис“ во глува доба

Мноштво граѓани викендов, во доцните ноќни часови, во своите домови биле посетени од страна на униформирани припадници на МВР, кои од затекнатите, изненадени, па...

Колку сме имуни на странското влијание

Влијанието на дипломатите во насочувањето на политичките процеси во една држава, зависи пред сѐ од политичките состојби и односи во конкретната земја, односно од...

Заврши гласањето на изборите во Чешка

Во Чешка заврши гласањето за избор на една третина од членовите на Горниот дом на Парламентот, Сенатот и на органите на локалната самоуправа, кое почна...