-10 C
Skopje
17.1.2019 - 8:53

Ознака: изборен законик

Медиумите сметаат дека измените во Изборниот законик ја загрозуваат нивната работа

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) се противат на...

АВМУ: Скандалозни решенијата во измените на Изборниот законик

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги осудува усвоените измени во Изборниот законик донесени вчера, со кои платеното политичко рекламирање за време на...

Собранието ќе ги разгледува измените на Изборниот законик по завршувањето на...

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 53-тата седница едногласно со 78 гласа „за“ одлучи Предлог законот за изменување на Изборниот...

СТРАТЕГИСКИ ГЕМ-СЕТ

Зад димната завеса на т.н. лидерска средба и бурата околу референдумското прашање, незабележително мина информацијата за посетата на експерти од позната фирма за стратегиски...

Се вжешти расправата за Изборниот законик

Пратениците од владејачките партии и од опозицијата во собраниската комисија за европски прашања вчера во тензична атмосфера изнесоа различни ставови за тоа дали амандманската...

Заврши расправата за измените на Изборниот законик

Собраниската Комисија за европски прашања речиси два часа пред полноќ ја заврши расправата по Предлог-законот за изменување на Изборниот законик по скратена постапка, во...

Расправата за Изборниот законик отворена во тензична атмосфера

Во тензична атмосфера собраниската Комисија за европски прашања попладнево ја започна седницата на која единствена точка на дневен ред беа измените на Изборниот законик...

Бошњаковски: Граѓаните нема да бидат заложници на партиски интереси

Владата нема да дозволи опозицијата да ги направи граѓаните заложници на партиски интереси, истакна денеска на прес-конференција портпаролот на Владата Миле Бошњаковски информирајќи за...

Владата предлага членовите на ДИК да се бираат со мнозинство од...

Владата во собраниска процедура ги пушти измените на Изборниот законик, потврдуваат од кабинетот на претседателот на македонското Собрание Талат Џафери. Предлогот на Владата е веќе...

Прифатени измените на Изборниот законик, ќе се бира привремен состав на...

Собранието денеска во продолжение на 46. седница го донесе Предлог на закон за изменување на Изборниот законик. Законските измени ги поддржаа 80 пратеници, ниту...