31.8 C
Skopje
31.7.2021 - 23:02

Ознака: избирачки список

МВР: Проблемот со двојните матични броеви почнал во 1981 година

Министерството за внатрешни работи во врска со денешниот брифинг за медиуми на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на кој кажа дека илјадници луѓе се...

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични...

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува на злоупотреба на институциите,...

Владата го задолжи МВР да го ажурира избирачкиот список, Чулев гласал...

Владата го задолжи Министерството за внатрешни работи да го ажурира Избирачкиот список. На седницата на Владата единствен кој гласаше против оваа уредба беше министерот...

Деркоски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти за гласање. Тој вели...

Фантомите се будат пред секои избори

Според одредени процени, бројот на граѓани без валидни документи е околу 700 лица, додека, според други претпоставки, бројките се многу поголеми и се движат...

Сведочење за „Титаник“: Ниту еден од проверените не беше на пријавената...

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО, сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на лица на неколку адреси...

Манчевски: Регистарот на населението ќе помогне за прочистување на Избирачкиот список

Регистарот на населението ќе биде алатка што ќе го помогне спроведувањето на пописот, а податоците од Регистарот ќе бидат искористени и за прочистување на...

Избирачкиот список – дежурна тема пред секое гласање

Граѓани што ги нема во избирачкиот список, повеќе гласачи запишани на иста адреса, ист број на зграда еднаш со нула пред бројката еднаш без,...

ДИК треба да го заклучи Избирачкиот список

Државната изборна комисија (ДИК) попладнево во 14 часот ќе одржи седница на која треба да го заклучи Избирачкиот список. ДИК до денеска требаше да ги...

Уште два дена за увид во Избирачкиот список

Само тројца од девет кандидати ќе влезат во трката за претседател на државата на 21 април. Државната изборна комисија потврди дека Гордана Силјановска Давкова,...