16.8 C
Skopje
25.7.2021 - 5:24

Ознака: ид

Властите во Шри Ланка го признаа безбедносниот пропуст на разузнавачите

Властите во Шри ланка признаа дека имале голем пропуст во разузнавачката служба пред нападите на католичкиот Велигден кои убија 359 луѓе и повредја повеќе...

ИД презеде одговорност за нападот во Кабул

Екстремистичката група Исламска држава денеска презеде одговорност за вчерашниот напад во Кабул, при што загинаа десет луѓе. Група вооружени лица вчера извршија напад врз зградата...

Може ли трибунал да им суди на џихадистите од ИД за...

Џихадистите од ИД и нивните сојузнички групи се товарат за повеќе злосторства, вклучувајќи и масовни егзекуции на илјадници заробеници, киднапирања и огромен број случаи...

Седуммина загинати при напад на борци на ИД врз контролен пункт...

Екстремистичката организација Исламска држава презеде одговорноста за напад врз контролен пункт на американските сили во северниот сириски град Манбриџ, во кој денеска загина седум,...

Сириската војска бара меѓународен суд за борците од ИД

Сириската војска, која го освои и последното упориште на т.н. „Исламска држава“ (ИД), оцени дека е потребно пред меѓународен суд да се процесуираат повеќе...

Белата куќа тврди дека Исламска држава е комплетно поразена во Сирија

Белата куќа денеска соопшти дека Исламска држава во Сирија е поразена и оти нема повеќе територии под контрола на екстремисти. Портпаролката на Белата куќа Сара...

Дали падот на Багуз е конечниот крај на Исламската држава?

Сириските демократски сили (СДС), поддржани од страна на САД, го нападнаа и освоија поголемиот дел од територијата која преостануваше во контрола на Исламската држава...

Седуммина обвинети за учество во ИСИС ја признаа вината

Седумтемина македонски државјани обвинети за учество во странска војска, паравоени или параполициски формации, а едно лице обвинето и за кривично дело Терористичка организација, денеска...

Како екстремната десница гo прифати моделот на Исламската држава

Тероризмот станува феномен кој константно се глобализира. Осомничениот терорист кој стои зад ладнокрвниот напад и убиството на 49 муслимани во две џамии во Крајстчерч,...

Се интензивира активноста на ИД во северен Авганистан

Меѓународната терористичка група Исламска држава зајакнува во северниот дел на Авганистан, а тоа претставува голема закана за регионалната безбедност на земјите членки на Шангајската...