32.8 C
Skopje
2.8.2021 - 20:46

Ознака: ид

Кампот Ал Хол е новиот Калифат на Исламска држава

Исламска држава (ИД) во голем дел ја презема контролата над еден од најголемите кампови во североисточна Сирија, и засега нема план за тоа што...

Албанската полиција уапси руски борец на ИД

Рускиот државјанин обвинет за борба за милитантната група Исламска држава против сириските владини сили беше уапсен во Албанија и ќе биде екстрадиран во Русија,...

САД ја повикаа Германија да испрати копнени сили за борба против...

Специјалниот претставник на Вашингтон за Сирија, Џејмс Џефри, официјално побара од Германија да помогне во борбата против остатоците од ИД, со испраќање копнени сили,...

Италија врати од Сирија граѓанин обвинет дека се борел за Исламска...

Италија врати дома еден од своите граѓани од Сирија, кој беше обвинет дека се борел за Исламската држава. Самир Богана, познат и како Абу...

Германија им загуби трага на повеќе од 160 поддржувачи на ИД

Илјадници Германци заминале на Средниот Исток за да ѝ се придружат на Исламската држава по 2013 година. Една третина од нив се вратени во...

Бобан Илиќ повторно осуден на шест години затвор за случајот „Алмир“

Бобан Илиќ повторно е осуден на шест години затвор во случајот со четиригодишниот Алмир од Куманово, врз основа на обвиненија за тешки дела против...

Исламска држава може да се сврти кон Индија по поразите на...

По претрпените порази на Блискиот Исток, терористичката Исламска држава (ИД) сега може да се сврти кон Индија, организирајќи подземни ќелии во различни држави од...

Бугарски средношколец регрутиран од Исламска држава подготвувал бомбашки напад

Бугарското обвинителство првпат започна истрага за подготовка на напад со рачно изработена бомба, за што се товари ученик од средно училиште, кој како што...

Ирачкиот суд осуди двајца Французи на смрт

Судот во Ирак осуди двајца Французи на смрт, откако заклучи дека биле припадници на Исламска држава, изјави ирачки обвинител за „Ројтерс“. - Имаше доволно докази...

Камп на Хафтар во Либија цел на џихадистите од Исламска држава

Девет војници загинаа денес во тренинг-камп на либиската армија на Калифа Хафтар. Одговорноста за нападот ја презема Исламската држава (ИД), јавува „Ројтерс“. Нападот се случил...