0 C
Skopje
19.1.2019 - 20:24

Ознака: ид

Американец со албанско потекло се издигна меѓу лидерите на Исламска држава

Американецот со албанско потекло Зулфи Хоџа (26) е идентификуван како еден од лидерите на Исламската држава (ИД), како резултат на двегодишна истрага која дава...

Американец против Американец во сириската војна

Шеснаесетгодишен Американец кој се борел за Исламска држава (ИД) бил заробен во близина на градот Хаџин, во источна Сирија, минатиот месец, од Сириските демократски...

Убиството на дете-борец од Исламската држава создаде раздор меѓу американските „фоки“

Одликуван припадник на специјалната единица „фоки“ на американската морнарица, се соочува со обвинувања за убиство со предумисла поврзани со фаталното прободување на дете-борец од...

Русија евакуира 30-тина деца на припадници на ИД од Ирак

Со специјален лет од Багдад евакуирани се 30-тина деца на државјани на Русија кои се припадници на терористичката група Исламска држава. Локалните медиуми јавија дека...

Во масовна гробница пронајдени телата на 34 етиопски христијани, егзекутирани од...

Телата на 34 лица, етиопски христијани, егзекутирани од страна на терористичката организација Исламска држава во Либија, се пронајдени во масовна гробница, соопштија денеска властите. –...

Трамп: Ердоган ќе ги уништи остатоците на ИД во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во телефонски разговор со неговиот американски колега Доналд Трамп му ветил дека „ќе ги уништи силите на Исламската држава“...

Помпео: Остануваме посветени на борбата против ИД во Ирак

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го информира ирачкиот премиер Адел Абдул Махди дека САД и натаму се посветени на борбата против Исламска држава (ИД)...

За Данска ИД е одговорна за убиството на двете туристки во...

Данската разузнавачка служба денеска соопшти дека терористичката организација „Исламска држава“ можеби е одговорна за убиството на двете скандинавски туристики во Мароко. Телата на двете жени...

Кој ќе профитира од повлекувањето на Трамп од борбата против Исламска...

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека САД планираат бргу да се повлечат од Сирија, на општо изненадување, бидејќи ваквата најава е во спротивност со...

Лондон: ИД и натаму претставува потенцијална закана

Британското Министерство за надворешни работи смета дека џихадистичката група Исламска држава (ИД) и натаму претставува потенцијална закана, иако повеќе нема територии под нејзина контрола. –...