26.1 C
Skopje
26.6.2019 - 10:47

Ознака: ид

Германија им загуби трага на повеќе од 160 поддржувачи на ИД

Илјадници Германци заминале на Средниот Исток за да ѝ се придружат на Исламската држава по 2013 година. Една третина од нив се вратени во...

Бобан Илиќ повторно осуден на шест години затвор за случајот „Алмир“

Бобан Илиќ повторно е осуден на шест години затвор во случајот со четиригодишниот Алмир од Куманово, врз основа на обвиненија за тешки дела против...

Исламска држава може да се сврти кон Индија по поразите на...

По претрпените порази на Блискиот Исток, терористичката Исламска држава (ИД) сега може да се сврти кон Индија, организирајќи подземни ќелии во различни држави од...

Бугарски средношколец регрутиран од Исламска држава подготвувал бомбашки напад

Бугарското обвинителство првпат започна истрага за подготовка на напад со рачно изработена бомба, за што се товари ученик од средно училиште, кој како што...

Ирачкиот суд осуди двајца Французи на смрт

Судот во Ирак осуди двајца Французи на смрт, откако заклучи дека биле припадници на Исламска држава, изјави ирачки обвинител за „Ројтерс“. - Имаше доволно докази...

Камп на Хафтар во Либија цел на џихадистите од Исламска држава

Девет војници загинаа денес во тренинг-камп на либиската армија на Калифа Хафтар. Одговорноста за нападот ја презема Исламската држава (ИД), јавува „Ројтерс“. Нападот се случил...

Властите во Шри Ланка го признаа безбедносниот пропуст на разузнавачите

Властите во Шри ланка признаа дека имале голем пропуст во разузнавачката служба пред нападите на католичкиот Велигден кои убија 359 луѓе и повредја повеќе...

ИД презеде одговорност за нападот во Кабул

Екстремистичката група Исламска држава денеска презеде одговорност за вчерашниот напад во Кабул, при што загинаа десет луѓе. Група вооружени лица вчера извршија напад врз зградата...

Може ли трибунал да им суди на џихадистите од ИД за...

Џихадистите од ИД и нивните сојузнички групи се товарат за повеќе злосторства, вклучувајќи и масовни егзекуции на илјадници заробеници, киднапирања и огромен број случаи...

Седуммина загинати при напад на борци на ИД врз контролен пункт...

Екстремистичката организација Исламска држава презеде одговорноста за напад врз контролен пункт на американските сили во северниот сириски град Манбриџ, во кој денеска загина седум,...