Ознака: Идризово

Крадецот на ќебапи две години е во бегство?

Петре Караманов, кој беше осуден на тригодишна затворска казна поради кражба на ќебапи, наводно, избегал од затворот во „Идризово“, пренесуваат повеќе македонски медиуми. Според неофицијални...

Затвореници подметнале пожар во „Идризово“

Двајца затвореници во затвореното одделение во затворот „Идризово“ изутрина подметнале пожар кој веднаш бил изгасен од затворската полиција. Од МВР информираат дека околу 5 часот...

Почина затвореник од КПУ „Идризово“

На осуденик кој издржувал казна затвор во КПУ-Идризово вчера му се слошило и бил пренсен во Комплексот клиника “Мајка Тереза“, каде и починал. Од МВР информираат...

Спречен обид за бегство од КПУ „Идризово“

На 28.01.2019 година во 14.15 часот во СВР Скопје, вработен во затворската полиција пријавил обид за бегство на затвореник, информира МВР. -Според пријавата, во 11.00...

Хероин и марихуана пронајдени кај затвореник

Во Казнено поправна установа Идризово при претрес на Л.Е., кој е осудено лице, пронајдени се и одземени марихуана и хероин. -Секторот за внатрешни работи Скопје...

Разгледувањето на барањата на затворениците го стави штрајкот во „Идризово“ во...

Штрајкот на затворениците во „Идризово“ е ставен во мирување. Прекинот бил договорен со затворската управа со која договориле системски да се разгледаат нивните барања. -...

Се намалува бројот на затвореници кои штрајкуваат во затворот „Идризово“

Се намалува бројот на затвореници во затворот „Идризово“ кои штрајкуваат со глад барајќи да бидат опфатени со најавениот закон за амнестија за обвинетите од...

Затворениците во „Идризово“ штрајкуваат со глад, бараат амнестија

Затвореници од затворот „Идризово“ штрајкуваат со глад барајќи да бидат опфатени со најавениот закон за амнестија за обвинетите од 27 април во македонското Собрание. Од...

Осуденик во Идризово нападнал надзорник

Казнено-поправната установа Идризово вчера бил нападнат од осуденик додека вршел служба во амбулантното одделение. Надзорникот Ѓ.Д. (33) бил физички нападнат од осуденикот С.А.(33). На Ѓ.Д. му...

При претресот во затворот Идризово одземени шест мобилни телефони

При претрес на неколку келии во затворот Идризово биле пронајдени шест мобилни телефони. За да ја спречат акцијата, затворениците предизвикале пожар и намерна материјална...