18.8 C
Skopje
19.10.2021 - 15:30

Ознака: иднина

Фон дер Лаен: Инвестирањето во Западен Балкан е инвестирање во иднината...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во својот годишен говор за состојбата на ЕУ ја истакна важноста на европската интеграција на Западен...

Иднината на движечките слики

ФИЛМ+ПОЛЕМИКА ЗА ИДНИНАТА НА ФИЛМОТ Познатиот холивудски режисер Мартин Скорсезе вели дека тензијата меѓу студијата во 1940-тите и 1950-тите години била конструктивна и од неа...

Изгледа дека ЕУ не гледа блиска иднина со Македонија

Шесте балкански земји не се вклучени во креирањето на иднината на Европа на конференцијата одржана под слоганот „Иднината е во твоите раце, нека се...

Национално ребрендирање: иднина без минато

Мора да признаам дека оваа политичка вежба за национално ребрендирање отиде предалеку. Лидерот на најголемата опозициска партија во Македонија неодамна повика на предупредувачки протест...

Ќе се војува ли во иднина за вода?

Конфликтот за вода помеѓу Таџикистан и Киргистан може да биде предупредување за низа идни конфликти што може да се појават во врска со овој...

Во борбата за почиста иднина треба да бидеме активни сите

На некој начин свесно или несвесно сите придонесуваме за тоа модата да биде втор најголем загадувач. Затоа и најмалите промени од секој поединец се...

Сценарио слично како за борба против оружјата за масовно уништување

Во периодот додека светот сѐ уште се бори со ковид-19, веќе е време да почнеме да размислуваме и да се подготвуваме за следната пандемија....

Посветлата иднина започнува дома

„Нула отпад“ е термин што станува сè попопуларен во последните децении. Според утврдената дефиниција, тоа е збир на принципи што се фокусираат на спречување...

Хакерите се војниците на иднината

Нови концепции и доктрини за водење војни Неодамнешните сајбер-напади врз фармацевтските компании, кои ја создадоа вакцината против коронавирусот, покажаа како сè може да стане цел...

Каква иднина не сакаме

А додека на ниво на Обединетите нации, меѓу другото, се дебатира за тоа каква иднина сакаме, многумина ќе се согласат оти тука, во Македонија,...