11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 4:33

Ознака: иднината

Траги за сегашноста и иднината

Кампањата за локалните избори е во полн ек. И во такви услови несомнена должност на сите жители на нашата земја треба да биде достојно...

Такси на иднината

Во германскиот град Донауверт, во покраината Баварија, „Ербас“ неодамна го тестираше своето летачко такси. Пандемијата на коронавирусот ја намали сообраќајната фреквенција, но, сепак, во...

Дуел што требаше да биде за иднината

Од политичари од тој калибар и наедно лидери на најголемите политички партии во државата се очекуваше да дадат своја визија и стратегиски размислувања како...

Технологијата како клуч во обликувањето на европската моќ

Европската Унија ги удвојува напорите за воведување технолошки законски регулативи, со цел да се наметне како трета светска сила покрај САД и Кина, пишуваат...

За резолуцијата, политичките лидери и иднината

Денешнава колумна ќе се осврне на резолуцијата, неодамна поднесена во Собранието, политичките лидери и нашата иднина. Притоа, како што вообичаено практикувам, ќе бидат набележани...

Водородот и амонијакот супергорива на иднината

Светските медиуми информираат дека одредени индустриски гранки напредуваат во развојот на новите горива, кои се трипати помоќни од традиционалните фосилни енергенти. Компанијата „Ам-повер-корп“ на...

Паметник за политичарите да не го забораваат минатото кога одлучуваат за...

Споменот на жртвата на нашиот војник во ЈНА Сашо Гешовски пред 30 години, исто како и спомените на жртвите и положените животи за нашата...

Холивуд размислува за иднината на киносалите

Додека Холивуд се подготвува да го прослави доделувањето на „оскарите“ в недела, киносалите се обидуваат да ја намамат публиката, која повеќе од една година...

ЕУ ги одбра вакцините на иднината?

Според информациите од бриселските кругови, ЕУ ќе претпочита во иднина да се фокусира на вакцините против ковид-19 што користат технологија на иРНК. Овој тип...

„Лилиум“ е леталото на иднината

Компанијата „Лилиум“ разви необичен авион, кој всушност нема опашка, кормила, пропелери или нос, а се придвижува со 36 електромотори. Собира максимум четворица патници и...