Ознака: Идлиб

Нема мир во Идлиб

Четворица турски војници се убиени, а девет повредени во бомбашки напад на сириските владини сили на североистокот во провинцијата Идлиб, соопшти турското Министерство за...

Нападнати сириските сили во Идлиб

Стотици милитанти се обиделе да ги пробијат линиите на сириската армија, губејќи десетици животи во процесот и предизвикувајќи голем број жртви меѓу владините трупи...

Tрамп: Не убивајте цивили во Идлиб

Американскиот претседател Доналд Трамп ги предупреди Русија, Сирија и Иран да не убиваат цивили во сириската провинција Идлиб и рече дека Турција работи напорно...

Ердоган испрати предупредување до Европа

Турција нема да може да се справи со нов бран бегалци и мигранти од Сирија, ги предупреди европските земји турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган,...

Терористите во Идлиб го држат цивилното население како човечки штит

Терористички групи во провинцијата Идлиб во северна Сирија не го пуштаат локалното население надвор од териториите што ги контролира владата, пренесува ТАСС. Контролниот пункт Абу...

Русија: Голем број жртви во воздушен напад на САД во Сирија

Во воздушен напад на САД во покраината Идлиб во Сирија има голем број на жртви и значително уништување на инфраструктурата, соопшти рускиот Центар за...

Голема пресвртница во борбата за последното упориште на сириските бунтовници

Бунтовничките групи делумно се повлекоа од Кан Шајкун во северозападна Сирија, отворајќи го патот за силите на владата да влезат во градот, објави „Гардијан“. Оваа...

Захарова предупредува за влошувањето на состојбата во Идлиб

Состојбата во сириската провиција Идлиб забрзано се влошува и покрај напорите на Русија и Турција за воспоставуваање зона на деескалација во таа област, изјави...

Сириската армија префрлила 400 џихадисти во Идлиб

Сирискиот Центар за мониторинг на човековите права објави дека сириските власти префрлиле 400 припадници на џихадиситчката група Исламска држава (ИД) во областа Идлиб, која...

Екстремистичка група најави дека нема да го почитува руско-турскиот договор за...

Екстремистичката група Хорас ел Дин (Чувари на религијата) соопшти дека нема да го почитува Договорот постигнат помеѓу Русија и Турција за воспоставување на демилитаризирани...