Ознака: Идлиб

Турција возврати на воздушниот напад во Идлиб

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека во воздушни напади на сириските сили во провинцијата Идлиб убиени се двајца, а повредени се петмина турски...

Заробени во хаосот на сириската војна: Ова е како крајот на...

На границата помеѓу Турција и Сирија има бројни приказни за очајот на двете страни, додека околу 900 илјади луѓе бегаат поради воените дејствија Ситен човек...

Путин и Ердоган телефонски разговараа за тензиите во Идлиб

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, денеска преку телефон разговараа за Сирија, како и за растечките тензии во провинцијата...

Бунтовниците разнесоа хеликоптер на сириската влада

Бунтовниците што ги поддржува Турција соборија хеликоптер на северозападот на Сирија. Се верува дека хеликоптерот ѝ припаѓа на сириската влада, објави турската телевизија ТРТ....

Турција возврати на нападот во Сирија

Турските сили во Сирија целеа кон 115 и уништија 101 објект, како одговор на нападот на сириските владини сили во кои загинаа петмина турски...

Пет турски војници убиени во судир со сириската армија

Пет турски војници загинале, а уште пет се повредени во гранатирањето на набљудувачница во сириски Идлиб, соопшти телевизијата НТВ повикувајќи се на турското Министерство...

Сите патишта водат кон Серакиб

Сириската армија презема контрола врз стратешки важниот град Серакиб, во рамките на повеќенеделната офанзива врз последното упориште на бунтовниците во државата, Идлиб, пренесува „Ал...

Се бара дежурен виновник за ќор-сокакот во Идлиб

САД ја предупредија Русија поради нејзината политика во Сирија, со што американските власти тврдат дека руските сили ги прекршуваат условите од договорот за прекин...

Странските ривалства го разгореа последното жариште на сириската војна

Турција изврши напади врз цели на сириската воена армија откако го обвини Дамаск за убиството на осуммина турски војници во сириската провинција Идлиб, која...

Турција ѝ порача на Русија да ѝ се тргне од патот...

Турција им порача на руските власти да избегнат конфликт со турската војска во провинцијата Идлиб во Сирија, при најавената турска одмазда за нападот на...