5 C
Skopje
20.11.2018 - 7:14

Ознака: Идлиб

Сириската армија префрлила 400 џихадисти во Идлиб

Сирискиот Центар за мониторинг на човековите права објави дека сириските власти префрлиле 400 припадници на џихадиситчката група Исламска држава (ИД) во областа Идлиб, која...

Екстремистичка група најави дека нема да го почитува руско-турскиот договор за...

Екстремистичката група Хорас ел Дин (Чувари на религијата) соопшти дека нема да го почитува Договорот постигнат помеѓу Русија и Турција за воспоставување на демилитаризирани...

Русија и Турција ги утврдуваат деталите за планот за Идлиб

Русија и Турција соопштија денеска на Хуманитарната работна група на ОН за Сирија дека се уште работат на деталите на планот за сириската провинција...

Путин и Ердоган договорија создавање демилитаризирана зона во Идлиб

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган денеска на средба во Сочи се договориле за формирање демилитаризирана зона во сириската...

Маас во последен обид да ја спречи офанзивата во Идлиб

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас денеска треба да се сретне со рускиот министер Сергеј Лавров, во последен обид да издејствува запирање на...

Гутереш апелира да се избегне „крвопролевање“ во Идлиб

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш апелираше до сите страни кои се директно и индиректно вклучени во конфликтот во Сирија, посебно Иран, Русија и...

Ердоган: Целиот свет ќе ја плати цената поради Идлиб

Офанзива на сириската армија против бунтовниците во провинцијата Идлиб би предизвикала хуманитарни и безбедносни ризици, чија цена би можел да ја плати целиот свет,...

Над 30 илјади раселени во Сирија поради бомбардирањата во Идлиб

Повеќе од 30.000 луѓе ги напуштија своите домови во Сирија поради бомбардирањата од сили на режимот и неговиот руски сојузник во провинцијата Идлиб и...

ОН: Битката за Идлиб може да биде најтешката хуманитарна катастрофа на...

Битката за провинцијата Идлиб последниот бастион на бунтовниците во Сирија, може да прерасне во „најтешка хуманитарна катастрофа на 21 век“, предупреди денеска заменикот генерален...

Русија очекува изрежиран хемиски напад во Идлиб

Портпарол на Министерството за одбрана на Русија предупреди денеска дека за вечерва е планиран изрежиран хемиски напад во Сирија. Игор Конашенко нагласи дека МО добило...