Ознака: Игри

Игри и со образованието

Дека треба нешто да се менува во образовниот систем покажува и фактот дека сме меѓу последните места во светот по постигнувањата по Математика. Слабите...

Почнаа игрите за тронот во СПЦ, ќе има ли тоа влијание...

Верските аналитичари и познавачи на црковните прашања во Српската православна црква велат дека и на лаиците им е јасно дека од неодамна владиците водат...

Ограничување на трговските игри со „распродажбите“

Владата на Србија го испрати на усвојување текстот на законот со кој се предвидуваат прецизни правила и видови намалување на цените, кои може да...

Игри со граници

Настрана речиси мазохистичката склоност на балканските народи да ги толерираат, па дури и со сите расположиви средства да ги штитат криминалците во сопствените редови,...

Најдобрите филмови инспирирани од игри

Иако филмовите инспирирани од видеоигрите обично не се многу добро прифатени од критичарите и публиката, сепак има и такви што успеаја да си обезбедат...

Над 200.000 пријавени за волонтирање на Игрите во Токио

Организацискиот комитет на Летните олимписки игри (ЛОИ) и на Параолимписките игри (ПОИ) во Токио објави дека точно 204.680 луѓе се пријавиле за да волонтираат...

„Глобал гејм џем“ повторно ги предизвикува гејмерите

„Глобал гејм џем“ годинава е закажан од 25 до 27 јануари, во просториите на Факултетот за информатички науки и инженерство (ФИНКИ). „Глобал гејм џем“ е...

Викендов „Вип гејм фест 2018“

Мини-фестивалот на игри „Вип гејм фест 2018“, најавуван како најголемиот гејмерски настан за оваа година, ќе се одржи викендов во фоајето на управната зграда...

Нова спортска година

Повеќе резултати годинава во повеќе спортови се одлични, а тие во олимписките спортови покажуваат дека конечно можеме да се надеваме и на многубројна олимписка...

Нема подобар спој од игри и уметност

Гораст Цветковски, гејмер Живееме во највозбудливиот технолошки период од постоењето на земјата. Освен што технолошки има огромни скокови во краток период, за разлика од порано...