-3 C
Skopje
24.11.2020 - 10:03

Ознака: игран филм

Вo Скопје се снима краткиот игран филм „Зајко“

Деновиве на неколку локации во Скопје се снима краткиот игран филм со работен наслов „Зајко“, кој е во македонско-хрватска копродукција, а во режија на...

Дискусиjа за музиката во македонскиот игран филм

Музиката во македонскиот филм е тема, која на академско ниво не е често обработувана кај нас. Влијанијата на различните правци во различни периоди и...

Заврши снимањето на играниот филм „Сестра“

Во неделата, на езерото Матка, беше снимена последната клапа од играниот филм „Сестра“, долгометражното деби на младата македонска режисерка Дина Дума, во продукција на...

Снимен „Прашливи цвеќиња“, првенецот на Мирослав Илиќ

Деновиве, успешно заврши снимањето на краткометражниот игран филм „Прашливи цвеќиња“, дебитантско остварување на режисерот Мирослав Илиќ, во продукција на невладината организација ИПМД, во соработка...

Битолската клиничка болница како филмско студио

Во битолската Клиничка болница се е подготвено за снимањето на играниот филм „Сирена во Париз” на сестрите Лабина и Теона Митевски, во кој главните...

Македонскиот идеализам – меѓу Балканот и Кина

(Во спомен на Љупчо Сивески, 1961-1981 г.) При мојот неодамнешен престој во Шангај, за време на Фестивалот на краток игран филм на Југоисточна Европа, заедно...

Аудиција за играниот филм „Сестра“ на Дина Дума

Кандидатите заинтересирани за улоги или статисти во играниот филм „Сестра” во режија на Дина Дума  може да се пријават на отворената аудиција која ќе...

„Лена и Владимир“ се снима во Скопје

Во Скопје се снима македонскиот долгометражен игран филм „Лена и Владимир“, според сценарио од Александар Русјаков, во режија на Игор Алексов, чиј директор на...

Филмска работилница „Како се пишува, режира и продуцира прв игран филм“

Филмска работилница насловена „Како се пишува, режира и продуцира прв игран филм“ ќе се одржи денеска на Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска Филмска, Театраска...