Ознака: Иво Санадер

Иво Санадер прогласен за виновен, ќе мора да ѝ врати на...

По една година и два месеца судење, беше донесена нова неправосилна пресуда во окружниот суд во Загреб за поранешниот премиер и претседател на ХДЗ,...

Колинда во трка за втор мандат

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ најави дека ќе влезе во трката за втор мандат на претстојните избори во Хрватска. Хрватски медиуми информираат дека нејзината кандидатура уште...

Одбраната на Санадер бара да биде пуштен од истражниот затвор

Одбраната на поранешниот премиер Иво Санадер побара укинување на притворот и негово пуштање од истражниот затвор, каде заврши откако Врховниот суд на почетокот на...

Санадер префрлен во затвор

Поранешниот хрватски премиер и некогашен лидер на владејачката ХДЗ, Иво Санадер, вчера со полициски автомобил беше префрлен во затворот „Реметинац“ во Загреб. До тоа...

Санадер префрлен во затворот Реметинац во Загреб

Поранешниот хрватски премиер и некогашен лидер на владејачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ), Иво Санадер денеска со полициски автомобил беше префрлен во затворот Реметинац во...

Иво Санадер осуден на 2,5 години затвор за воено профитерство

На поранешниот хрватски премиер Иво Санадер денеска му беа изречени две неправосилни пресуди според кои за земање провизија во предметот Хипо, односно за воено...

Санадер заговара голема коалиција меѓу ХДЗ и СДП

Задачата на таквата коалициска влада би била политички да завршат Втората светска војна и Татковинската војна, за конечно Хрватска да се сврти кон иднината...