16.8 C
Skopje
23.9.2021 - 13:40

Ознака: ивица дачиќ

Градоначалникот Георгиески го посети Белград

ОХРИД Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиески, е во неколкудневна работна посета на Белград. Во рамките на посетата тој се сретна со претседателот на српското...

Османи на средби со Дачиќ и Брнабиќ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во Белград имаше средби со претседателот на Собранието, Ивица Дачиќ, и со премиерката Ана Брнабиќ. Како што соопшти МНР,...

Во Србија почна имунизацијата со руската вакцина, први ја примија Дачиќ...

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ и министерот за внатрешни работи Александар Вулин се првите луѓе во Србија кои ја примија руската вакцина...

Дачиќ: Заев знае дека неговите изјави не се точни, но му...

Претседателот на српското национално собрание, Ивица Дачиќ, оцени дека премиерот, Зоран Заев, не е политички незнајко и дека знае оти неговите неодамнешни изјави за...

Дачиќ избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на српскиот парламент. Со 226...

Дачиќ: Вучиќ брутално ја одби точката 10 за признавање на Косово

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, изјави дека добил информација од српскиот тим во Вашингтон, дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, брутално ја отфрлил...

Панорама/Од господ зависи

- Ние сме во коалиција од 2012 година, цели осум години, и ако господ даде ќе бидеме и по изборите. Тоа е доказ за...

Димитров: Пријателството со Србија е толку цврсто што и најдобрите напори...

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес престојува во Србија, на покана на неговиот домаќин, потпретседателот на Владата и министерот за надворешни работи на...

Гром удри во авионот на Дачиќ над Словенија

Гром удри во авионот со кој шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, летал за Словенија. Според српските медиуми, молњата удрила додека авионот бил над...

САД нема да го преземат дијалогот меѓу Белград и Приштина

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ вчера изјави дека САД нема да го преземат водењето на дијалогот меѓу Белград и Приштина, но дека се...