1.3 C
Skopje
18.11.2018 - 22:11

Ознака: ивица дачиќ

Дачиќ: ЕУ со двојни стандарди за Северен и Јужен поток

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека ЕУ покажала двојни стандарди со недавањето дозвола за изградбата на гасоводот Северен поток, но не...

Дачиќ: Не го даваме образот, Уставот и Косово за европски морков

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, денеска изјави дека Србија нема да го наруши својот Устав и да се соочи со признавањето на...

Дачиќ: До кога на Албанците ќе им се толерира неисполнувањето на...

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ вели дека Приштина постојано бара алиби за неисполнување на потпишаните договори и додава дека Косово не...

Дачиќ : ЕУ е стратешка определба на Србија

Првиот потпретседател на српската Влада и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ синоќа изјави дека стратешка определба на Србија е членство во ЕУ за...

Дачиќ: Замрзнатиот конфликт на Косово може да предизвика прогон на Срби

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ нагласи денеска дека замрзнатиот конфликт на Косово може да предизвика прогон на Срби од таму и...

Дачиќ: Косовската делегација седи по ходниците и ќошињата во ОН

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во Њујорк изјави дека најмногу е заинтересиран во рамките на седницата на Генералното собрание на ОН да...

Дачиќ: Немаме намера да ги менуваме границите со сила

Никој нема намера да ги менува границите со сила, тоа ќе биде со договор или нема да се случи, изјави денеска српскиот министер за надворешни...

Лавров: Косовските Албанци не го почитуваат договорот со Србија, постигнат со...

Косовските Албанци, во текот на многу години, не го спроведуваат договореното со Србија, постигнато со посредство на ЕУ, изјави денеска рускиот министер за надворешни...

Дачиќ: Невозможна е еднострана демаркација на границата

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, коментирајќи ги денешните изјави дека во Приштина се разгледува можноста за демаркација на границата со Србија, изјави...

Дачиќ: Не може да има промени на граница што не постои

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека се согласува со германската канцеларка Ангела Меркел дека нема да има промена на границите на Балканот. -...