15.8 C
Skopje
26.10.2021 - 17:50

Ознака: ИВЗ

Поглаварот на ИВЗ апелира да се почитуваат мерките против ковид-19

Претседателот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема Х. Хфз. Шаќир ефенди Фетаи, преку јавен повик до сите муслимански верници и граѓани на Македонија повика на...

Селефистите регистрирани како нова верска заедница во земјава, ИВЗ реагира

Од Исламската верска заедница во земјава велат дека дозволата за регистрирање на оваа верска заедница е срамен чин и е многу штетна за единството...

Пендаровски се сретна со новиот поглавар на ИВЗ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими поглаварот на Исламската верска заедница, Реис Ул Улема Х. Хфз Шаќир еф. Фетаи. Честитајќи му го изборот за поглавар...

Новиот поглавар ветува нов пат на ИВЗ

Со изборот на Фетаху, ИВЗ почнува нов период во своето функционирање, откако пред шест месеци беше разрешен поранешниот поглавар Сулејман Реџепи Досегашниот в.д. поглавар на...

Шаќир Фетаху е избран за поглавар на ИВЗ

Досегашниот вршител на должноста Реис, Шаќир Фетаху, е избран за нов поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ) во Македонија. Тој доби поддршка од 18...

Реисот ул улема ќе биде познат до крајот на неделата

Фаворит за прв човек на ИВЗ е актуелниот в.д. поглавар, Шакир Фетаху, истовремено и муфтија на Гостивар, кој веќе ја најави својата кандидатура Процедурата за...

Новиот поглавар на ИВЗ позитивен на коронавирус

Вршителот на должноста поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ), Шаќир Фетаи, објави дека е позитивен на ковид-19, на својот фејсбук-профил. - Грижејќи се за моето...

Филипче: Новиот реиз на ИВЗ дава максимална поддршка во борбата против...

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека е од огромно значење сите општествени чинители активно да се вклучат и да го искористат своето влијание...

ИВЗ го оживеа коронавирусот и повика на претпазливост

Вршителот на должноста поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ), Шаќир Фетаи, не сакаше да ги соопшти мотивите за разрешувањето на неговиот претходник Сулејман Реџепи,...

Новиот реис на ИВЗ: Коронавирусот постои, нема шега со оваа работа

Новиот в.д. реис на Исламската верска заедница, Шаќир Фетаху, посочи дека коронавирусот е вистински и опасен, за разлика од неговиот разрешен претходник, Сулејман Реџепи,...