20.8 C
Skopje
30.7.2021 - 2:41

Ознака: Иванов

Иванов: До последниот ден од мандатот ќе го бранам суверенитетот и...

До последниот ден од мојот мандат ќе го бранам суверенитетот, територијалниот интегритет и независноста на Република Македонија од внатрешните и надворешните предизвици и закани...

Годишно обраќање на Иванов во Собранието

Претседателот на државата Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание. Традиционално, секоја година претседателот на државата има годишно обраќање пред пратениците. Годишното...

Иванов: Делото на Климент Охридски треба да биде водилка и вечна...

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка по повод празникот св. Климент Охридски. -Овој празник е посветен на првиот македонски архиепископ и најдаровитиот ученик...

Реакција на Кабинетот на Иванов на соопштение на СДСМ

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија остро реагира на соопштението на СДСМ и истото го оценува како очаен обид да се обвини Генералниот секретар...

СДСМ: Судот ќе одреди дали и кој е инволвиран во насилството...

Судските постапки и доказите ќе одредат дали и кој е инволвиран во насилството за 27 април, а не Иванов, е наведено во соопштението на...

Иванов: УБК е главното жариште на генерирање на сите политички кризи

Во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија никогаш не се разговарало, ниту се размислувало за прогласување вонредна или воена состојба, рече претседателот  Ѓорге Иванов...

Иванов: Небулозни се тврдењата дека ќе сум прогласел воена состојба на...

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги отфрли како небулозни тврдењата дека вечерта на 27 април наводно подготвувал прогласување воена состојба. Тоа се, како што изјави,...

Дуда: Полска ќе продолжи да ја поддржува Македонија

Во рамки на Самитот за климатски промени, што се одржува во Катовице, претседателот Ѓорѓе Иванов се сретнал со неговиот полски колега Анджеј Дуда со...

Кабинетот на Иванов контра исказот на Младеновски: Измислени настани и непостоечка...

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов попладнево реагираше во врска со исказот на обвинетиот Михаил Младеновски за случувањата од 27 април дека советникот на претседателот...

Претседателот Иванов на Климатскиот самит во Катовице

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, од денеска престојува во работна посета на Република Полска, по повод учеството на Самитот за климатски промени COP...