32.8 C
Skopje
2.8.2021 - 20:56

Ознака: Иванов

Иванов не ги потпиша законите за антидискриминација и за ОТА

Претседателот Ѓорге Иванов не ги потпиша указите за прогласување на законите за за заштита од дискриминација и за оперативно техничката агенција и електронски комуникациија,...

Иванов додели „Медал за заслуги за Македонија“ на тројца лингвисти и...

Претседателот Ѓорге Иванов денеска додели „Медал за заслуги за Македонија“ на истакнатите научни работници лингвисти и македонисти, Коста Пеев, Стојан Лекоски и Олга Панкина. Како...

Антикорупциска отвори постапка за именувања во Армијата од страна на Иванов

Државната комисија за спречување на корупција отвори постапка за именувањата во Армијата од страна на претседателот Ѓорге Иванов. Станува збор за именувања од шефот...

Претседателот Иванов ги посети семејствата на загинатите

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Гостивар ги посети семејствата  Узеири, Трпевски и Исмаили, чии членови се меѓу загинатите патници во вчерашната автобуска несреќа на патот Скопје...

Иванов: Ова е тажен ден за сите нас

Ова е тажен ден за Македонија, тажен ден за сите нас. Вакви настани да не ни се случуваат. Нека им е вечна слава, истакна...

Иванов: Се надевам дека годинава ќе видиме реформи и инвестиции

Се надевам дека освен избори, во оваа 2019 година ќе видиме и суштински и добро обмислени европски реформи и капитални инвестиции кои реално ќе...

Влада: Иванов го прекрши Уставот

Донесувањето на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија и Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите...

Прв круг од претседателските избори на 21 април, втор на 5...

Се разгледува можноста првиот круг од претседателските избори да се одржи на 21 април, а вториот на 5 мај, а изборите да се распишат...

Иселеници од Австралија и од Америка со писмо до претседателот Иванов

Во имe на „Македонскиот манифест“ од Австралија и од Америка и од долупотпишаните Mакедонци од Мелбурн, Австралија (собирањето потписи продолжува), како и од поддржувачите...

Иванов: Разликата меѓу моите помилувања и сегашната амнестија е во целите

Одлуките за помилување ги донесов за да спречам хаос во државата, а одлуката за амнесија се донесе за да се озаконат уцените со кои...