3.8 C
Skopje
20.10.2021 - 3:43

Ознака: Иванов

Арифи: Со давањето аболиции без правен основ, Иванов стори кривично дело...

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично...

Дескоска: Собранието да спречи оживување на незаконските помилувања на Иванов

Министерката за правда, Рената Дескоска, во изјава за медиумите истакна дека со отварањето на вчерашната постапка од страна на Уставниот суд за оценка на...

Иванов: Функциите доаѓаат и проаѓаат, но човечноста останува

Со огромна чест, задоволство и одговорност ја извршував функцијата претседател на Република Македонија во изминативе десет години, напиша претседателот во заминување Ѓорге Иванов. Од...

Иванов му ја предаде фунцијата на новиот претседател Пендаровски

Во Кабинетот на претседателот „Вила Водно” се одржа официјална церемонија на примопредавање на функцијата претседател со највисоки воени и државни почести. По свечената церемонија, претседателот...

Што го обележа десетгодишниот мандат на Иванов

Од недела на полноќ, според вчерашните неофицијални најави, должноста претседател на државата и официјално ја презема Стево Пендаровски, наследувајќи го Ѓорге Иванов, кој на...

Папата од Иванов доби резбан албум од христијанската традиција во Македонија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, за време на денешна средба во Вила Водно, на Папата Франциско му подари резбан албум со авторски фотографии...

Иванов: Ве повикувам да се вклучите во духовната обнова на нашата...

По официјалната церемонија во претседателската Вила Водно, каде беше пречекан папата Франциск, пред државните власти, граѓанското општество и дипломатскиот кор се обратија претседателот во...

Иванов сака да знае со колку средства ќе располага по мандатот

Кабинетот на претседателот во заминување, Ѓорге Иванов и Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) оставриле комуникација за тоа колкав буџет му следува по...

Помилување од претседателот за „27 април“ законски невозможно

Нема законска можност претседателот Ѓорге Иванов да ги помилува осудените за „27 април“, кои до него доставиле барања, велат правните експерти. Дополнително, според нив,...

Заев не очекува Иванов да даде нова аболиција за „27 април“

Премиерот Зоран Заев не очекува аболиција од претседателот Ѓорге Иванов за осудените за 27 април. Тој денеска одговарајќи на новинарско прашање истакна дека аболицијата од...