Ознака: ИААФ

Русите до 1 јули треба да платат милионска казна за допинг

Светската атлетска федерација (ИААФ) го одби барањето на Руската атлетска федерација (РУСАФ) да се одложи плаќањето на казната од пет милиони долари за откриениот...

ИААФ делумно исфрли четири дисциплини

На некои митинзи од Дијамантската лига во 2020 година повеќе нема да има трки на 200 метри, 3.000 метри со пречки и натпревари во...

Наместо ИААФ, Светска атлетика

Челниците на светската атлетика потврдија дека и официјално името Интернационална асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) ќе биде заменето со пократок назив, Светска атлетика (СА)...

Себастијан Кое реизбран за прв човек на светската атлетика

Себастијан Кое одново е избран за претседател на Меѓународната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ), на конгресот вчера во Доха, пред почетокот утре на Светското...

Коу: Основа на сѐ во спортот е атлетиката

Среќен сум што приоритет е атлетиката во училиштата. Предизвикот останува ист - атлетиката да остане возбудлива. Мораме да иновираме, за таа да стане уште...

Претседателот на ИААФ ќе престојува во Македонија

Претседателот на Светската атлетска федерција (ИААФ), Лордот Себастијан Коу, утре и в понеделник ќе престојува во Скопје како специјален гостин на Атлетската федерација на Македонија (АФМ). Лордот Коу доаѓа во...